Z językami wszędzie jesteś w domu

Dużo się ostatnio mówi o nauce języków obcych. Rodzice, nauczyciele i wykładowcy od zawsze powtarzali nam, że to bardzo ważne i przydatne w życiu. Z pewnością jest to dobra inwestycja. Dzięki tej umiejętności możemy porozumieć się z kimkolwiek chcemy na świecie. Od wielu lat wśród najbardziej pożądanych języków znajduje się angielski.

Szacuje się, że około 87% stron w Internecie jest właśnie w języku angielskim. Znajomość angielskiego umożliwia dostęp do najbardziej aktualnych informacji, a umiejętność posługiwania się nim jest niezbędna w wielu zawodach i przyczynia się do poprawy konkurencyjności na rynku pracy. Jednak nauka języka nie zawsze i nie dla każdego jest czymś przyjemnym. Szczególnie, jeśli chodzi o gramatykę. Dlaczego by zatem nie ułatwić sobie życia?

Firma Google postanowiła wyjść naprzeciw wszystkim osobom, które mają potrzebę komunikowania się w języku obcym, ale nie mają czasu, chęci czy też możliwości nauczenia się języka, którego znajomość jest im aktualnie potrzebna. Rewolucyjne rozwiązanie to Google Pixel Buds – słuchawki, które w czasie rzeczywistym potrafią przetłumaczyć 40 języków obcych i są kompatybilne z tłumaczem Google i wirtualnym asystentem, któremu można np. zlecić wysłanie e-maila.

Jak to działa?

Wystarczy przytrzymać palec na słuchawce i użyć polecenia. Słuchawki odbierają głos rozmówcy i tłumaczą kolejne zdania w czasie rzeczywistym. Wypowiadane zdania tłumaczone są w drugą stronę, a przetłumaczone frazy słyszymy z głośnika telefonu. Każdy wynalazek ma jednak jakieś wady, w tym przypadku może to być fakt, że słuchawki działają z telefonem z Androidem w wersji przynajmniej 5.0 lub iOS-em od wersji 10 w górę. Również Assistant — który nie obsługuje na razie języka polskiego — działa tylko na Androidzie od 6.0 i wyżej. Cena też nie jest najniższa, bo to ok. 770 zł.

Mimo tego, zdecydowanie wynalazek jest przełomem w dziedzinie technologii. Wielka szkoda, że na razie słuchawki nie obsługują języka polskiego, ale miejmy nadzieję, że to się zmieni. Taki sprzęt daje nam wiele możliwości, nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim w sytuacjach biznesowych. Oczywiście słuchawki nigdy nie zastąpią nam nabytych umiejętności, ale mogą znacznie ułatwić komunikację.

Autor: Ewelina Kulbacka

Korekta: Kamil Kijek

Zdjęcie główne: StockSnap / pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *