Zagrajmy w grę!

Wraz z pierwszym stycznia pojawiła się nowa choroba psychiczna zwana uzależnieniem od komputera i gier komputerowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała uzależnienie od komputera do listy zaburzeń psychicznych.

W życiu osoby uzależnionej nie ma czasu na kontakty społeczne. Spowodowane jest to ciągłym przesiadywaniem przed monitorem. Uzależniony nie widzi świata poza rzeczywistością wirtualną, zatraca się w niej.

Rodzice dają swoim pociechom dostęp do wszelkich urządzeń elektrycznych już od najmłodszych lat. Chcą w ten sposób mieć więcej czasu dla siebie. Gdy dziecko zajęte jest graniem lub oglądaniem jakiejś bajki lub filmiku, rodzic może w tym czasie zająć się pracą, domem lub swoją pasją. Nie muszę tu mówić, jak złe jest to postępowanie. Im wcześniej dasz dziecku komputer, telefon czy konsolę, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w przyszłości uzależnione.

fot. pixabay.com

Izolowanie się, zaburzenia snu i bezsenność, zwężenie zainteresowań, nadpobudliwość, zmiany nastroju czy zaniedbywanie obowiązków. To jedne z objawów towarzyszących uzależnieniu od komputera. Dodatkowo osoba nadmiernie korzystająca z komputera traci poczucie czasu. Łączność ze światem realnym zostaje zaburzona, a chwila spędzona przy ulubionej grze zamienia się w cały dzień plus noc.

Nałogowi komputeromaniacy borykają się z mnóstwem problemów, nie tylko psychicznych. Bezustanne przesiadywanie przed monitorem może prowadzić do:

  • pojawienia się lub pogłębienia wady wzroku,
  • zaników mięśni,
  • przykurczy stawów,
  • skrzywień kręgosłupa.

Chora osoba również pogarsza lub zaniedbuje swoje obowiązki w szkole, pracy, uczelni. Wydaje mnóstwo pieniędzy na gry, co powoduje problemy finansowe i nie jest przez to w stanie zapłacić rachunków. Różne przeceny kuszą graczy niskimi cenami za gry. Nie potrafią się oprzeć pokusie, bo przecież „to jest okazja!”.

Jak przebiega leczenie?

Społeczne Centrum Odwykowe to ośrodek leczniczy w Polsce, który pomaga osobom uzależnionym pozbyć się nałogu. Sieciomaniak/Siecioholik tłumaczy:

„Uczę się, zdobywam nowe kontakty, rozmawiam z obcokrajowcami, rozwijam się”.

Nie jest świadomy swojego problemu. Dopiero pomoc psychologiczna uświadamia mu, że nie jest to normalny stan rzeczy. Pacjent uczy się prawidłowego korzystania z dóbr technologicznych, nie nadużywając ich.

Uzależnienie od komputera stanowi odmienną grupę. Jest to realne zagrożenie w obecnych czasach.

Autor: Zuzanna Dębińska

Korekta: Kamil Kijek

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *