Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

Uzębienie u człowieka na przestrzeni życia ewoluuje dwukrotnie. W dzieciństwie pojawia się 20 mlecznych zębów, a na przestrzeni lat kolejno 32 zęby stałe. Pojęcie „zęby mleczne” pochodzi od Hipokratesa, który wierzył, że pierwsze zęby dziecka tworzą się z mleka. Szkliwo zęba to najtwardsza tkanka organizmu, ale niestety jednorazowa. Jak dotąd medycyna nie znalazła jeszcze sposobu na jej odbudowę. Zniszczone szkliwo można co najwyżej uzupełnić wapniem lub pokryć całość dodatkową warstwą.

W ciągu całego swojego życia, człowiek spędza na myciu zębów przeciętnie 38 dni. Jednak wyniki badań przeprowadzonych w Polsce są porażające. Prawie 100 proc. 40-latków i ponad 90 proc. 7-latków ma próchnicę zębów. 40 proc. Polaków po 65. roku życia nie ma zębów. Z przeprowadzonych badań wyciągnięto wnioski, że co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Z czego to wynika? Przyczyn może być wiele: wstyd obecnego uzębienia, przykre doświadczenia, strach przed bólem czy też wysokie koszty leczenia prywatnego. Niestety w Polsce leczenie zębów na NFZ zwykle wiąże się z gorszej jakości usługą oraz długimi kolejkami. Wkrótce sytuacja może jednak ulec poprawie. Do mediów docierają optymistyczne prognozy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham i Uniwersytetu Harvarda opracowali nową metodę leczenia zębów. Prawdopodobnie niedługo doczekamy się plomb, które same leczą zęby. Wykluczy ona potrzebę wwiercania się w kanały korzeniowe. Wypełnienia, nad którymi pracują eksperci, będą pobudzać wzrost zębiny przez stymulację komórek macierzystych. Defekty spowodowane przez choroby będą leczone przez odbudowę kości, która stanowi większą część zęba. Nowe wypełniacze zaprojektowano z syntetycznych biomateriałów. Ich głównym atutem jest fakt, że można je umieścić w bezpośrednim kontakcie z tkanką miazgi. Rozpocznie to proces stymulacji komórek macierzystych do naprawy i regeneracji tkanki oraz zębiny.

Czyż to nie jest wspaniała wiadomość? Jeśli technologia ujrzy światło dzienne, rozwiązałaby nasze problemy z zębami na lata. Może nawet jako dziadkowie będziemy mogli cieszyć się własnym uśmiechem, bez potrzeby noszenia sztucznych implantów.

Autor: Ewelina Kulbacka

Korekta: Magdalena Witkowska

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *