W ten niedzielny wieczór znów wszyscy „Śpiewajmy kolędy”

W niedzielny wieczór 7 stycznia br. bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie wypełniła się po brzegi. Brak miejsc siedzących nie zniechęcił przybyłych do świątyni. Wszyscy zebrali się tam nie za sprawą nabożeństwa (chociaż wielu z nich zostało właśnie po mszy na godzinę 19.00), lecz by uczestniczyć w uniwersyteckim koncercie kolęd i pastorałek „Śpiewajmy kolędy”. Wydarzenie prowadził prof. Benedykt Błoński.

fot. Józef Burszta / commons.wikimedia.org

W okresie świąt Bożego Narodzenia trwamy w wyjątkowym czasie, katolicy śpiewają kolędy, pastorałki. Tradycją stały się już owe koncerty, podczas których można doświadczyć niesamowitych przeżyć artystycznych. Już po raz 6 mogliśmy zobaczyć, że uniwersytet to nie tylko dydaktyka, ale również kultura i sztuka. Dla przybyłych osób był to czas oderwania się od problemów dnia codziennego, cieszyli się z narodzin Jezusa Chrystusa, muzyka radowała ich serca i jednoczyła w dźwiękach kolęd i pastorałek.

Swoimi nieopisanymi umiejętnościami uświetniło ten wieczór 6 zespołów muzycznych. Każdy z nich był wyjątkowy, chociaż dało się zauważyć, że niektórzy członkowie występowali w wielu chórach. To dopiero nazywa się pasja i zaangażowanie. Zespoły jak wiadomo składały się z przepięknie śpiewających artystów, ale ogromne wrażenie wywarli również dyrygenci. Ogrom umiejętności, aby wszystko zgrać, przygotować i poprowadzić robi wrażenie. Efekt powoduje owacje na stojąco, całkowicie zasłużenie.

Jako pierwszy wystąpił Zespół Kameralny Ars Cantandi (dyrygent prof. Honorata Cybula). Panie niczym anioły ze złożonymi dłońmi do modlitwy, panowie w roli pastuszków i Trzech Króli. Nie zabrakło oczywiście Świętej Rodziny. Charakteryzacja i ruch sceniczny w połączeniu z muzyką (dało się słyszeć akordeon) dały wspaniały efekt. Kolejno pojawił się Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej PROFORMA wraz z prowodyrem artystycznym grupy, Marcinem Wawrukiem. Wykonali utwory zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Pod okiem prof. Katarzyny Bojaruniec w żeńskim składzie zaprezentował się Zespół Musica in Via. Następnie wystąpił Akademicki Chór Bel Canto, dyrygował mu Jan Polowaniuk.

Tym razem z Chórem Ars Vocale Instytutu Muzyki ponownie zaprezentowała się prof. Katarzyna Bojaruniec. W poprzedni dzień to Trzej Królowie przybyli z darami do Nowonarodzonego, a dziś to właśnie te zespoły artystyczne obdarowały sztuką zebranych w katedrze. Na zakończenie wystąpił równie wspaniały Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Dyrygował nim prowadzący całe wydarzenie, profesor sztuk muzycznych, Benedykt Błoński.

Cały koncert podsumował i złożył podziękowania organizatorom, występującym oraz przybyłym słuchaczom rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, profesor Ryszard Górecki.

Autor: Barbara Jakubowska

Korekta: Kamil Kijek

Zdjęcie główne: Dominik Tyniw / commons.wikimedia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *