Awangardowa Rosja

Mimo że Polacy i Rosjanie pochodzą z tej samej słowiańskiej rodziny, wciąż z lekkim sceptycyzmem podchodzimy do poznawania kultury naszych wschodnich braci. Panujące przekonanie, że „Rosja to stan umysłu” zdążyło się już w nas zakorzenić, a polityczne stosunki między naszymi krajami w pewien sposób pogłębiają stereotypy. Jednak Matka Rosja to wciąż ogromne państwo z własną kulturą i prężnie rozwijającą się sztuką. Świetną okazją do jej poznania jest Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

To już 11. edycja wydarzenia, podczas którego w kilkunastu największych miastach Polski mamy okazję obejrzeć projekcje współczesnych twórców kina rosyjskiego, co daje możliwość poznania tamtejszej kultury i przełamania stereotypów. Olsztyn jest jednym z tych miast, w których od lat gości Sputnik. Od 12 do 18 stycznia 2018 r. w kinie studyjnym Awangarda 2 pod adresem Plac Jana Pawła II 2/3 mamy okazję obejrzeć filmy takich twórców jak m.in. Walerij Todorowskij, Kantemir Bałagow czy Jusup Razykow.

Pierwsza edycja „Sputnika” odbyła się w 2007 r. i mimo obaw organizatorów osiągnęła nieprawdopodobny sukces. Wydarzenie wspierane jest m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydawnictwo Czarne oraz wiele innych.

Festiwal ma na celu szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat rosyjskiego społeczeństwa, ich codziennych zachowań, problemów a także zniwelowanie panujących uprzedzeń. Jego zadaniem jest również propagowanie samego kina rosyjskiego, które mimo swojej wysokiej wartości i walorów artystycznych wciąż nie jest dobrze znane polskiej publiczności. To niewątpliwa gratka dla fanów kinematografii i świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy.

Poniżej przedstawiam program Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w kinie Awangarda 2 w Olsztynie:

12.01 (piątek) godz. 20.00 – „Artymia” reż. Borys Chlebnikow, 2017 r.

13.01 (sobota) godz. 20.00 – „Bliskość” reż. Kantemir Bałagow, 2017r .

14.01 (niedziela) godz. 20.00 – „Bolszoj” reż. Walerij Todorowskij, 2016 r.

15.01 (poniedziałek) godz. 20.00 – „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł” reż. Aleksandr Chant (Jewsiejew), 2017 r.

16.01 (wtorek) godz. 20.00 – „Mój morderca” reż. Kostas Marsan, 2016 r.

17.01 (środa) godz. 20.00 – „Rosyjska Czerwień” reż. Charly Braun, 2017 r

18.01 (czwartek) godz. 20.00 – „Siodło tureckie” reż. Jusup Razykow, 2017 r.

Autor: Kaja Wilk

Korekta: Kamil Kijek

Zdjęcie główne: Piotr Drabik / commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *