5 powodów, dla których warto oglądać ,,Grę o Tron”

Kiedy George R.R. Martin w roku 1996 wydawał swoją pierwszą powieść ze świata ,,Gry o Tron”, na pewno nie spodziewał się, że seria osiągnie taki sukces. Dziś jest jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Historię osadzoną w świecie Westeros zna już prawie każdy, m.in ze względu na ogromną popularność serialu, na podstawie powieści. Znajdą się jednak pewnie i tacy, których ten „hype” w ogóle nie rusza i nie znajdują powodu za zabranie się za serie, mimo tego, że produkcja HBO stała się już prawdziwym fenomenem popkulturowym. Postaram się jednak wymienić 5 powodów, dla których warto rzucić na niego okiem.

 

1. Wspaniale wykreowany świat
Niczym J.R.R. Tolkien we ,,Władcy Pierścieni”, autor skonstruował tutaj wspaniałą krainę, w której nie brak smoków, olbrzymów, czy pewnych ,,Białych wędrowców”. Serial jest kręcony w takich miejscach jak Chorwacja, Maroko, Szkocja czy Islandia. Wszystko to przeniesione na mały ekran wygląda wspaniale, zwłaszcza że twórcy nie oszczędzają na efektach specjalnych. Występują tu takie krainy jak Królewska Przystań, Braavos, Dorne czy Essos oraz wiele więcej. Naprawdę warto je zobaczyć!

 

Fot. Luis Albrto Cantu / Flickr. com

2. Bohaterowie
Od razu zaznaczę, że większość postaci w serialu jest niejednoznaczna i wyrazista. Nie ma bohaterów całkowicie dobrych lub złych,  przeważająca część z nich ma solidne podstawy i motywy, które kształtują ich czyny. Przykładem może być chociażby Jaime Lannister. Na początku wydaje się złym, aroganckim i zapatrzonym w siebie typem, ale w trakcie trwania serialu przechodzi on ogromną metamorfozę. To samo można powiedzieć o jednej z głównych postaci kobiecych, Daenerys Targaryen, która z zahukanej i zależnej od swojego brata dziewczynki, staje się silną kobietą – zrobi wszystko żeby zyskać władzę i zasiąść na Żelaznym Tronie. To tylko dwa przykłady z ogromnego doboru intrygujących postaci, którymi szczyci się ten serial.

 

Fot. GuilhermeYuji / Flickr.com

3. Aktorzy
Skoro jesteśmy przy bohaterach, warto pochwalić chociażby to, jak świetną robotę wykonują odtwórcy ról, którzy się w nich wcielają. Wyróżnia się zwłaszcza Peter Dinklage , który gra jednego z ulubieńców widzów, Tyriona Lannistera. Dla wielu z nich występ w tym serialu jest początkiem rozwoju ich kariery.

 

Fot. dilip_bagdi2005 / Flickr.com

4. Śmierć
Śmierci głównych bohaterów to jeden z jego nieodłącznych elementów. Trupy padają z zaskoczenia, nikt nie jest bezpieczny, a jednym ze sloganów, którymi serial się posługuje jest przecież ,,All Men Must Die”. Całkiem konkretny przekaz jak dla mnie.

 

5. Fabuła
Chyba najważniejszy element przy jakiejkolwiek produkcji. ,,Gra o tron” posiada skomplikowane intrygi, im dalej tym akcja coraz bardziej się zagęszcza, a zwroty akcji są zaskakujące. Nie raz widz łapie się za głowę nie mogąc uwierzyć w to, co właśnie się wydarzyło. Nie raz serial doprowadzał do intensywnych dyskusji w sieci na temat konkretnych wątków i wydarzeń. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie natrafiłaby na najdrobniejszy spoiler związany z jego fabułą.

 

Jeżeli moje słowa zachęty Was nie przekonały, może warto sprawdzić go chociażby z czystej ciekawości. Poza tym, zamiast serialu zawsze można wybrać książki.

Lub jedno i drugie.

Autor: Paulina Marchewka

Korekta: Angelika Sierko, Magdalena Witkowska

Zdjęcie główne: iennodfiverr / flickr.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *