Dlaczego warto… teatr!

Teatr bardzo często jest niesprawiedliwie postrzegany jako coś bardzo nudnego, jako coś za karę, czy ten najgorszy punkt szkolnej wycieczki z podstawówki. Nic bardziej mylnego! Często nie widzimy pozytywów tylko dlatego, że coś źle nam się kojarzy albo w jakiś sposób nas zraziło. Spróbujmy odczarować całe to zło. A jest to bardzo proste!

Pierwszą i najważniejszą zaletą teatru, jest gra NA ŻYWO. Niczego nie da się powtórzyć, a pomyłek nie da się wyciąć. Ich po prostu być nie może! To trud dla aktorów. Przy kręceniu czegokolwiek, poprawki pojawiają się non stop, a tutaj, nie ma ich wcale. I pomimo, że teksty są czasem bardzo długie, aktorzy nie mogą sobie pozwolić na żadne potknięcie, na żaden przypadkowy uśmiech w nieodpowiednim momencie, na zająknięcie ani nawet przypadkowy krok w złym kierunku. Są wyjątkowi, warto ich docenić i zobaczyć jak potrafią zauroczyć publiczność grą na żywo, która tylko pozornie, wydaje się prosta.

To właśnie dzięki grze na żywo pokazuje wyjątkowe emocje, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. Muszą one być szczere i niewymuszone. Widać, że występujący wczuwają się w swoich bohaterów. Każdy ich gest jest doskonale widoczny i niemożliwy do poprawienia. Widz razem z nimi przeżywa każdą scenę. Dzięki temu, nie oglądamy tego obojętnie, a nawet uczestniczymy w sztuce.

Taka relacja między widzem, a aktorem jest niepowtarzalna i jest możliwa tylko i wyłącznie na teatralnych deskach. Warto tam pójść, by tego doświadczyć. Wspólny śmiech, strach i wzruszenia. Kontakt pomiędzy jedną, a drugą stroną. Wspólne śpiewanie piosenek. To wszystko tylko właśnie w teatrze.

Właśnie śpiewanie! Na scenie teatralnej niejednokrotnie śpiewane są piosenki, oczywiście na żywo. Do śpiewania angażuje się również publiczność. To niesamowite, gdy cała sala razem śpiewa. Wspaniałe dźwięki, pełne emocji, pozwalają jeszcze lepiej się wczuć w losy bohaterów. Często połączone z trudną, a jednak możliwą do zaprezentowania bez poprawek, choreografią. Piękna gra aktorska, piękne stroje, piękna muzyka – nic, tylko chodzić na spektakle!

Czymś bardziej niezwykłym od tego znanego z ekranu, jest też interpretacja prezentowanego dzieła. Nie musi być ona jednoznaczna, każdy może odbierać ją inaczej. Fabuła zawsze odznacza się bogactwem, dzięki czemu możliwe jest dowolne rozumienie. Tak, jak tylko widz będzie chciał. Żadna interpretacja nigdy nie będzie zła! O tym także należy pamiętać.

 Wybór jest znacznie większy, niż chociażby ten w kinie. Tam puszczanie są tylko nowości. W każdym z nich repertuar jest niemal taki sam. Natomiast w teatrze, czasem znajdujemy coś nowego, czasem nowatorskiego, coś starszego, a może i coś w nowej odsłonie. Widz nigdy nie będzie się nudził, właśnie dzięki znacznie szerszemu repertuarowi.

Fot. Klaudia Gajk

Teatr ma naprawdę wiele zalet (często niedostrzeganych). Warto przełamać lody i ruszyć po bilety, bo tylko w taki sposób mamy możliwość zobaczenia prawdziwego oblicza teatralnej sceny, gry aktorskiej i tych niezwykłych emocji. Nie zapominając o relacji między widzem, a aktorem.

Jeszcze jedno! Sala teatralna to nie kino, dlatego nikt nie będzie jadł, pił i przeszkadzał. Żadnego kopania po siedzeniu czy wychodzenia i wchodzenia na salę. Panuje tam większa kultura niż na sali kinowej czy nawet wykładowej. Tego nie da się przeoczyć. Dlatego, jeśli denerwuje cię przeszkadzanie innych, to ideał dla ciebie!

Autor: Klaudia Gajk

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *