Mann – postać do odkrycia

Kto nie zna Wojciecha Manna? Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce, głównie ze względu na swój wygląd. Warto więc zgłębić jego życiorys, karierę, działalność radiową oraz telewizyjną. Mann jest bardzo ciekawym człowiekiem, z pewnością wyróżniającym się. Jego postura, głos, wiedza, zamiłowanie do muzyki –  nie należą do przeciętnych. Dużo ludzi, oceniając powierzchownie, uznaje go za zwyczajną osobę i niewiele wie o jego działaniach, a pracuje aktywnie już od kilkudziesięciu lat.

Wojciech Mann urodził się 25 stycznia 1948 roku w Świdnicy. Jego rodzina pochodziła ze Lwowa, ojciec był grafikiem, a siostra została projektantką. Był trzykrotnie żonaty, ma syna Marcina. Studiował handel zagraniczny w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, a w 1975 został absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Choć nigdy nie kształcił się w tym kierunku, od 1965 roku związany jest z dziennikarstwem radiowym. Zaczynał od Rozgłośni Harcerskiej. Zawsze związany z Polskim Radiem. W Programie III Polskiego Radia pracę rozpoczął pod koniec lat 60. i jest tam do dziś. Prowadził dużo autorskich programów, np.: „Radiomann”, „Bielszy odcień bluesa”, „W tonacji Trójki”, „Manniak niedzielny”, „Trzeci do pary”. Obecnie jest prowadzącym audycji „Zapraszamy do Trójki”, w której przedstawiane są informacje z kraju i ze świata, a także ciekawostki, praktyczne porady i interesujące komentarze. „Manniak po ciemku”, czyli audycja muzyczna, gdzie posłuchamy muzyki bluesowej, nowej jak i tej starszej. Zajmuje się również programem „Piosenki bez granic”, który prezentuje muzykę różnych gatunków, jak opisuje ją „Trójka”: „muzyczne kaprysy i fascynacje wciąż młodzieńczych autorów” z profesjonalnym komentarzem.

Mann związany był ze wszystkimi formami dziennikarstwa, bo od lat 70. także z Telewizją Polską, a w latach 1983-1988 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Non Stop”. W Studio 2 miał audycję o nazwie „Magazyn pana Manna”. Prowadził takie programy jak „Kanał”, z Janem Chojnackim – „Non Stop Kolor”, z Krzysztofem Materną – „MdM”. Wielką popularnością cieszył się prowadzony przez niego program „Szansa na sukces”, a także „Duże dzieci”.

Stworzył niesamowity duet z innym dziennikarzem, Krzysztofem Materną, prywatnie jego przyjacielem. Razem prowadzili wspomniany już wcześniej „MdM”, opracowali formułę warszawskiego Radia Kolor, a także opublikowali dwie książki: „Podróże małe i duże” i „ Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami”.

Wojciech Mann został uhonorowany za swoje działania na rzecz kultury. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia w 2011 roku oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2009 roku. Poza tym, jest laureatem wielu innych nagród, np.: AuTORytetu w plebiscycie MediaTory w 2010 r., Złotego Mikrofonu Polskiego Radia w 2006 r., a także aż pięciu  Wiktorów (1987, 1994, 1995, 2005, 2006).

To tylko część tego, co warto wiedzieć o Wojciechu Mannie. Jest on inspirującą postacią i daje przykład wszystkim dziennikarzom, a szczególnie tym, związanym z muzyką. Na pewno warto rozpowszechniać wiedzę o nim i jego inteligencji. Jak mówił o Mannie Krzysztof Materna: „Drzemie w nim Wojciech Mann-potwór. Potworna inteligencja, połączona z potworną wiedzą ogólną”.

Autor: Agnieszka Zakrzewska

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Jan Fryta from Strzegom/commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *