Zbrodnia z pasji

Pierwsza książka, która sprawiła, że nie mogłam oderwać się od czytania, czyli „Porąbany”, to współczesny kryminał napisany przez fana żużla i znanego pisarza, Alfreda Siateckiego. Gatunkowo mieści się w kategorii kryminałów. Przyznam szczerze, że na początku zainteresował mnie tytuł. Nie jest to słowo często spotykane w książkach, dlatego stwierdziłam, że warto się przekonać, dlaczego właśnie na taki zdecydował się autor. Powieść była nominowana do nagrody Lubuski Wawrzyn 2016.

Alfred Siatecki urodził się 18 czerwca 1947 roku w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie ma 71 lat. Jest pisarzem, publicystą i dziennikarzem. W swojej bibliografii ma wiele powieści, opowiadań, opracowań, reportaży oraz słuchowisk.

„Na klatce schodowej było brudno. [Jung] Wziął więc szczotkę i gdy zamiatał kłaczki kurzu, papierki, piasek i okruchy, otworzyły się drzwi sąsiadów. Stanęła w nich mieszkająca tam od niedawna młoda kobieta, spytała czy jest dozorcą i nie czekając na wyjaśnienie, zrugała go, że sprząta od wielkiego dzwonu. 
– Mieszkam obok Pani – powiedział, pokazując na drzwi za swoimi plecami. – Na korytarzu jest tyle brudu, że nie czekając na dozorczynię, postanowiłem posprzątać przed świętami. […] 
– Ja bym nie sprzątała. Nie po to tyle lat się uczyłam. 
– A gdzie się Pani uczyła? – spytał szeptem, udając trochę onieśmielonego. 
– Na fryzjerkę, proszę Pana.”

Głównymi bohaterami książki są Daniel Jung – dziennikarz śledczy i były policjant, Michał Kostrzyński – dziennikarz, który został zamordowany jako pierwszy, Bojanew – dziennikarz sportowy, został zamordowany drugi w kolejności, Aleksander Kwiek – wielki fan sportu żużlowego, Ilona Mrozińska– policjantka oraz główny komendant.  Występują rówież postacie drugiego planu jak np. Araszkiewicz, ochroniarz z Berlina czy Chuda – wicenaczelna w redakcji.  Akcja toczy się w sobotnie popołudnie, w Zielonej Górze. W redakcji gazety „Zielonogórskiej” w krótkim czasie giną dwaj dziennikarze. Policja podejrzewa, że sprawy się łączą, a pierwsze tropy prowadzą do towarzystwa żużlowców. W książce najważniejsze nie jest odkrycie tożsamości mordercy, tylko to, dlaczego tak się stało. Dlaczego tych dwóch straciło życie? Czy coś ich łączyło?

(fot. https://pixabay.com/pl/)

Akcje prowadzone są w bardzo dynamiczny sposób, a wydarzenia rozgrywają się szybko.  Z książki można wydobyć realizm dlatego, że występują nazwy polskich miast np. Legnica czy Dolny Śląsk. Poruszane są normalne, ludzkie problemy. Fabuła książki jest interesująca, ciekawi oraz zapewnia rozrywkę.

Zachęcam do przeczytania książki. Uważam, że powieść Siateckiego może spodobać się fanom sportów motoryzacyjnych. W tym dziele zawarto spory wątek poświęcony żużlowi. Może zaciekawić również osoby związane z dziennikarstwem.

 

Autor: Klaudia Sekścińska

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Klaudia Sekścińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *