Pokonywanie przeszkód w ,,Cudownym chłopaku”

,,Cudowny chłopak” – ,,wesoły” dramat w reżyserii Stephena Chobsky’ego na podstawie książki “Cud chłopak” autorstwa R.J. Palcio. Skąd owa wesołość? Pomimo wszystkich przeszkód, które dotykają bohaterów, cała historia przepełniona jest szczęściem.

Auggie to dziesięciolatek z deformacją twarzy. W swoim krótkim życiu przeszedł 27 operacji. Jest normalnym chłopcem o przeciętnych zainteresowaniach, jak gry komputerowe czy Gwiezdne Wojny. Pasjonuje go kosmos, z zakresu nauk przyrodniczych jest ponadprzeciętny i marzy o podróży na Księżyc.   Jednak jego twarz jest dla niego utrapieniem, wstydzi się swojego wyglądu i często chodzi w kasku astronauty, który dostał od koleżanki siostry, Mirandy.

,,Cudowny chłopak” pokazuje świat z perspektywy małego chłopca ze deformowaną  twarzą, a także z perspektywy tych wszystkich, którzy mają z nim do czynienia. Nie jest łatwo być innym, a ludzi cechuje brak akceptacji. Nie szczędzą dziwnych spojrzeń. Chociaż niektórzy wyśmiewają go i niszczą jego wiarę w siebie, Auggie nie poddaje się. Znajduje przyjaciół i po dłuższym czasie, czuje się w ich gronie jak normalne dziecko. Nie boi się stanąć w ich obronie i użyć siły. Jest naprawdę wspaniałym i wrażliwym chłopcem, a Jacob Tremblay, który wciela się w rolę dziesięciolatka, po raz kolejny udowadnia swoje niezwykłe umiejętności aktorskie.

fot. Cudowny chłopak, reż. Stephen Chbosky, Honkong i USA, 2017/ filmweb.pl

Oprócz szczęśliwego chłopca, który próbuje znaleźć zrozumienie u innych, poznajemy świat jego siostry Olivii, w którą wciela się Izabela Vidovic. Via, bo tak ją nazywają, żyje w cieniu brata ze względu na jego specyficzność. Brakuje jej kontaktu z rodzicami, którzy starają się, by Auggie żył jak najspokojniej i czasem brakuje im sił, żeby córkę traktować podobnie. Czuje się odrzucona, ale bardzo kocha swojego brata. Via jest o niego zazdrosna, a jej najlepsza przyjaciółka Miranda, jest zazdrosna o nią. Ma ona tylko mamę, która topi smutki w alkoholu po tym jak zostawił ich ojciec.  Rezygnuje z przyjaźni, co jej bolesne dla obu nastolatek. 

W filmie poznajemy też świat z perspektywy rówieśników Augusta. Widzimy, że pomimo tego, jak bardzo go krzywdzą, nie jest im z tym dobrze. Nawet chcąc zaprzyjaźnić się z ,,cudownym chłopakiem”, boją się, że będą odrzuceni przez resztę. Film jest pełen szczęścia pomimo całej dramaturgii i morza wylanych przez bohaterów łez. Godna zauważenia jest również postawa rodziców Augusta, w których wcielają się Julia Roberts i Owen Wilson.

Autor: Klaudia Gajk

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *