Romantyczne Miasta Europy: Mykonos

Dzisiaj zajmę się niezwykle urokliwym miejscem – Mykonos położony w Grecji (archipelag Cyklady, na Morzu Egejskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji).

Bajkowe Cyklady. W Polsce rozsławił je zespół Maanam piosenką Cyklady na Cykladach. I choć akurat tych owadów na wyspach nie ma, to zapewne pasowałyby tu idealnie, dopełniając swoją muzyką sielskiego obrazu.

O uroku skalistych wysp decyduje położenie wśród bezmiaru szafirowych, ciepłych wód Morza Egejskiego oraz urocza zabudowa – piękne kwadratowe lub prostokątne domy, wszystkie pobielone, przyklejone do skalnych urwisk. Spacer krętymi XIX-wiecznymi uliczkami, wśród białych domów i kościołów jak ze snu na długo pozostaje w pamięci. Po powrocie do domu często gości w marzeniach.

Najliczniej odwiedzaną wyspą z całego archipelagu jest Mykonos. O skali jej popularności świadczy fakt, że przez ten niewielki skrawek lądu o powierzchni 85 km2 przewija się rocznie ponad milion turystów. W jakiś magiczny sposób mieszkańcom udaje się łączyć ogień z wodą, czyli zaspokajać potrzeby miłośników ciszy i natury oraz zwolenników hucznego wypoczynku. Jak śpiewał Maanam „Nocą gwiazdy spadają, a dyskoteka gra…”.

Mykonos powinni umieścić w swoim wakacyjnym grafiku nie tylko amatorzy plażowania i pięknych krajobrazów, ale także nurkowania, gdyż tutaj właśnie są do tego idealne warunki. Bogactwo podwodnego kolorowego świata, ukrytego pod powierzchnią przejrzystej wody, dorównuje temu, co znajduje się na powierzchni.

 

Autor: Sylwia Fiszer

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *