Romantyczne Miasta Europy: Sintra

Tym razem zajmę się miastem o nazwie Sintra położonym w Portugalii, a dokładniej w jej zachodniej części, około 30 km od Lizbony.

Sintra to jedno z najciekawszych i najbardziej urokliwych miast Portugalii. Rozłożone na malowniczych wzgórzach, na które wspinają się kręte uliczki. Niezwykłe zamki, pałace i ogrody to prawdziwa gratka dla miłośników zabytków. Sintra przypadnie do gustu także parom poszukującym nastrojowych plenerów. Zachwycał się nią romantyczny poeta George Byron, nazywając ją „pod każdym względem najrozkoszniejszym miejscem w Europie”. Jej urok doceniło także UNESCO, wpisując miejscowość wraz z okolicami na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Na początku VIII wieku tereny, na których rozciąga się dzisiejsze miasto, podbili Maurowie. Przybysze z północnej Afryki wkrótce zbudowali fortecę pomiędzy dwoma skalnymi szczytami. W 1147 roku zajął ją Alfons Zdobywca, pierwszy król Portugalii.

W centrum miasta, w zabytkowej dzielnicy Sintra Villa, stoi Palacio Nacional de Sintra (Pałac Narodowy), a na szczycie Serra de Sintra, wznosi się  niezwykły Palacio da Pena, zbudowany w latach 40. XIX wieku.

Eklektyczna, bajeczna budowla z potężnymi murami, kolorowymi kopułami, fantazyjnymi wieżami i imitacją mostu zwodzonego przyprawia o zawrót głowy. Z murów roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i okolice. Na północ od Palacio da Pena, między skalistymi szczytami znajdują się pozostałości arabskiej fortecy, zwane Castelo dos Mouros (Zamek Maurów) z ruinami dawnego meczetu.

W zabytkowym centrum działa kilka muzeów, m.in. interesujące Muzeum Zabawek. Warto wstąpić do jednej z licznych cukierni, by delektować się pysznym sernikiem – miejscowym specjałem.

 

Autor: Sylwia Fiszer

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *