Romantyczne Miasta Europy: Alberobello

Ostatnim miastem, które według mnie jest warte uwagi – Alberobello we Włoszech. Położone w regionie Apulia nad Morzem Adriatyckim, w prowincji Bari.

To trzeba zobaczyć! „Niezwykłe”, „magiczne”, „baśniowe”- najczęściej właśnie takie określenia, przychodzą do głowy na widok miniaturowego Alberobello. Miasteczko wygląda jak żywcem przeniesione z bajkowej scenerii. Przy głównej ulicy stoją okrągłe białe domki, zwane trulli (w całej miejscowości jest ich około 1400), będące nakryte kamiennymi stożkami dachów, na których widnieją tajemnicze symbole. Warto je rozszyfrować, korzystając z minifolderów dostępnych w punkcie informacji turystycznej. Zakochani zwykle próbują odnaleźć wśród zabudowań Dom Miłości (Casa D’Amore), który w odróżnieniu od innych, ma balkon. W pobliżu uwagę przyciąga jedyny dwupiętrowy budynek, zwany Trullo Sovrano. Ciekawość wzbudzają też połączone wspólnym dachem „trulle syjamskie”, pozbawione okien. Jak głosi miejscowa legenda, mieszkali w nich bracia, których poróżniła miłość do tej samej kobiety.

Główna ulica, przecinająca Alberobello, dzieli je na dwie części. Ta bardziej malownicza, podporządkowana jest turystom – w domkach urządzono restauracje, kawiarnie, sklepy oraz muzeum, które warto odwiedzić, by poznać dzieje i tradycje tego niezwykłego zakątka. Niektóre trulli oferują nocleg – noc w tak niebanalnym miejscu to bardzo kusząca perspektywa.

Trulli wznoszono tu już w XII wieku. Na przestrzenie dziejów ciągi domków wzbogacały się o kolejne, tworząc z czasem całe osady. Kamienne dachy konstruowano nie używając zaprawy murarskiej.

W okolicach Alberobello jest więcej przykładów takiego budownictwa, które ze względu na unikatowy charakte, wpisano na Listę Światowego dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Mam nadzieję, że miasta które starałam się wam przybliżyć zapadną w waszej pamięci. Być może wy również zechcecie je zwiedzić.

 

Autor: Sylwia Fiszer

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *