Perfumy wszechczasów

Perfumy pochodzą od łacińskiego pojęcia per fumum, co oznacza „przez dym” i symbolizuje ofiarowanie bogom wonności. Już ok. 4000 lat temu, aromatyczny dym wykorzystywano przy obrzędach religijnych czy mumifikacji. Pierwsze kompozycje zapachowe powstały dzięki paleniu drewna czy żywicy. Dzisiaj perfumy podkreślają nasz charakter, dzięki nim wyróżniamy się z tłumu. Kultowe zapachy biją rekordy popularności, uchodzą za synonim luksusu i elegancji. Wiele z nich powstało ponad wiek temu, mimo to nadal zachwycają miliony kobiet na całym świecie.

Chanel No. 5

Perfumy zostały stworzone w 1921r. przez Ernesta Beaux, na zlecenie samej Coco Chanel. Coco  uznała za najlepszy dopiero piąty wariant perfum próbnych, stąd powstała ich nazwa.  Kompozycja zapachowa składa się z około 80 składników, z których główne to jaśmin, róża stulistna, irys, wanilia, ambra i olejek sandałowy. Chanel No. 5 są do dziś najlepiej sprzedającymi się perfumami– podobno co pół minuty sprzedawana jest jedna buteleczka na świecie.

fot: pixabay.com

Opium YSL

Orientalny zapach stworzyli Jean Amic i Jean-Louis Sieuzac w 1977r. dla marki Yves Saint Laurent. Perfumy wywołały poruszenie swoją kontrowersyjną nazwą, zarzucano, że projektant marki YSL zgadza się na zażywanie narkotyków. Kampania reklamowa, również odbiła się szerokim echem w mediach, ponieważ zarzucano jej,  że epatuje seksualnością. Kontrowersje nie zaszkodziły wynikom sprzedaży perfum – wręcz przeciwnie, wokół Opium narosło wtedy jeszcze większe zainteresowanie, które trwa do dziś. Inspiracją dla stworzenia flakonu była drewniana szkatułka, służąca do suszenia liści opium. Zapach opisywany jest jako prowokacyjny i zmysłowy.

Christian Dior Miss Dior

Miss Dior to flagowy zapach domu mody Dior, który stworzył Paul Vacher, Jean Carles i Serge Heftler Louiche’a w 1947r. Perfumy swoją nazwę zawdzięczają Catherinie Dior, siostrze Christiana Diora. Zapach miał odzwierciedlać woń ogrodu w Granville, w którym artysta spędził swoje dzieciństwo. W ten sposób postała kwiatowo-szyprowa kompozycja, która z miejsca podbiła serca kobiet. W 2017r. stworzono kampanię reklamową promującą zapach. Jej twarzą została Natalie Portman, która odzwierciedla subtelną i romantyczną naturę Miss Dior.

Guerlain Shalimar

Shalimar to orientalno – przyprawowe perfumy z 1925r., których twórcą jest Jacques Guerlain. Inspiracją do stworzenia zapachu była miłość księżniczki Mumtaz Mahal i cesarza Chah’a Djahan’a, którzy spacerowali po ogrodach Shalimar w Kaszmirze. Kompozycja zapachowa zawiera nuty irysa, jaśminu, róży, paczuli, kadzidła, drzewa sandałowego i piżma. W 2013 r. powstała kampania reklamowa zatytułowana „The Legend of Shalimar” z udziałem Natalii Vodianovej.

fot: pixabay.com

Christian Dior Poison

Poison w polskim tłumaczeniu – trucizna, to perfumy stworzone w 1985r. przez perfumiarza Édouarda Fléchiera. Jest to bardzo mocny,  kwiatowo-orientalny zapach. Butelka w kształcie jabłka, została zaprojektowana przez Véronique Monod. Inspiracją do stworzenia perfum były biblijne przypowieści o Ewie, a także bajka o Śnieżce. Reklama towarzyszącą promocji perfum czerpała inspirację z filmu „Piękna i Bestia”.

Jean Patou Joy
Joy to perfumy stworzone dla paryskiego couturiera Jean Patou, przez perfumiarza Henri Almérasa w 1929r. Joy powstała jako reakcja na katastrofę na Wall Street w 1929 roku, która zmniejszyła fortuny bogatej amerykańskiej klienteli Jean Patou. Pomimo podwyższonej ceny i przygnębionego środowiska gospodarczego, Joy odniosła sukces i pozostała najbardziej znanym zapachem Jean Patou. Do stworzenia 30ml. perfum potrzeba 10 000 kwiatów jaśminu i 28 tuzinów róż, co przyczynia się do wysokiej ceny detalicznej. Oryginalna butelka zaprojektowana przez francuskiego architekta i rzemieślnika Louisa Süe została stworzona z myślą o prostym, klasycznym charakterze.

 Autor: Weronika Stachelek

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *