Wakacje 2018 – najpopularniejsze kierunki

Naszedł ten piękny czas, wkrótce wakacje i sezon urlopowy. Na pewno wielu z was zastanawia się jakie miejsce tym razem wybrać na letni wypoczynek. Szeroki wybór i różnorodność wakacyjnych kierunków potrafi przyprawić o ból głowy. Obecnie dzięki atrakcyjnym ofertom biur podróży i dostępności lotów niemal do każdego miejsca na ziemi, możemy pozwolić sobie na wymarzone wakacje. Przedstawię kilka propozycji kierunków, które będą najczęściej wybierane w tym roku przez turystów. Tutaj na pewno nie zabraknie pięknych widoków, ciekawych miejsc do zwiedzania oraz pysznego jedzenia.

Grecja –  Zakynthos

Każdego roku turyści najchętniej wybierają Grecję. Szczególnie oblegane są gorące Greckie Wyspy – Korfu, Kos, Zakhyntos, Rodos i Kretę. Ostatnio jedną z tych najpopularniejszych jest Zante. Wyspa, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ma wiele do zaoferowania. Wschodnie wybrzeże to mnóstwo złocistych plaż i lazurowe morze, a zachodnia część to dziewicza przyroda, skaliste góry, oraz urokliwe zatoki czy punkty widokowe. Znajdziemy tutaj jedno z najpopularniejszych miejsc na Zakhyntos, czyli Zatokę Wraku. Zwiedzając wyspę nie można pominąć Błękitnych Grot, jaskini Keri, zatoki Porto Vromi, przylądka Skinari i muzeum bizantyjskiego. Symbolem wyspy są również żółwie Caretta Caretta, które na swoje miejsca lęgowe wybrały właśnie południowe plaże Zakynthos.

fot: pixabay.com

Hiszpania

Każdego roku niegasnącą popularnością cieszy się Hiszpania i Wysypy Kanaryjskie. Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote czy Majorka to najczęściej wybierane kierunki. Cały kraj jak i atrakcje są tutaj bardzo zróżnicowane. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym punktem wyprawy musi być oczywiście Barcelona, tętniąca życiem przez całą dobę. Modernistyczna architektura, wzgórze Montjuic czy monumentalna Sagrada Familia to tylko kilka z wielu atrakcji. Toledo zachęca licznymi  kościołami, meczetami i synagogami, które  dają świadectwo wspaniałej przeszłości Hiszpanii. Jednym z najważniejszych miejsc jest także Sewilla, rozsławiona dzięki flamenco i korridzie.

Macedonia

Stosunkowo nowe miejsce upodobane przez turystów. Macedonia to przede wszystkim barwna kultura, regionalne jedzenie, ogrom zabytkowych budowli – muzeum na wodzie czy cerkiew na klifie. Jest to szczególnie atrakcyjne miejsce dla osób, które chcą aktywnie spędzić swój wypoczynek. Warto odwiedzić tutaj Skopje i Kanion Matkę, Klasztor Treskawec oraz Jezioro Orchydzkie. Macedonia to także wędrówki turystyczne szlakami Parku Narodowego Galiczica, Parku Narodowego Mawrowo czy gór Korab.

Turcja

Wśród klasycznych kierunków nie może zabraknąć Turcji. Tutaj koniecznie trzeba zobaczyć Kapadocję znaną przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Pamukkale słynne z wapiennych osadów i Riwiera Turecka. Turcja przyciąga tłumy turystów bogactwem zabytków, orientalną kuchnią, egzotyczną roślinności i błękitnym morzem.

fot: pixabay.com

 Albania

Jeszcze do niedawna niedostępna i tajemnicza, obecnie przeżywa turystyczne oblężenie. Wielkim atutem Albanii jest dostęp do morza Adriatyckiego i Jońskiego oraz piaszczyste plaże. Najpopularniejsze kurorty to Durrës i Vlora. Amatorzy podwodnych atrakcji szczególną uwagę powinni zwrócić na plażę Gjipe, ze względu na podwodne jaskinie i krystalicznie czystą wodę. Gjirokastra, wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO, zachwyci unikatową architekturą. Tutaj możemy się również nad Jezioro Orchydzkie, jedne z najstarszych w Europie.

Autor: Weronika Stachelek

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *