Diabeł tasmański muzyki

Angus McKinnon Young to solowy gitarzysta jednej z najważniejszych hardrockowych grup muzycznych – AC/DC. Zespół odniósł sukces na całym świecie, a to w dużej części zasługa rozpoznawalnego stylu gry i ubioru gitarzysty – odziany w szkolny mundurek rockman zachwycał energicznymi popisami scenicznymi oraz grą mocno zakorzenioną w bluesie. 

Young urodził się w Cranhill, robotniczej dzielnicy Glasgow. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Posiada ósemkę rodzeństwa – z jednym z nich, Malcolmem (zmarły w wyniku ciężkiej choroby – przyp. autor) – grał w AC/DC, tworząc rozpoznawalny w świecie muzycznym duet.
Życie Younga zmieniło się w 1963 roku, kiedy przeprowadził się z rodziną ze Szkocji do Sydney w Australii. Powodem takiego zdarzenia było poszukiwanie zarobku przez rodziców gitarzysty – warunki panujące w krainie kangurów stwarzały duże możliwości dla robotniczych rodzin z całego świata.

Angus około roku 1970 (prawdopodobnie był to rok 1968) kupił swoją pierwszą gitarę elektryczną w sklepie muzycznym nieopodal swego domu – Gibsona SG, który do dziś pozostaje jego ulubionym modelem i tylko takich gitar Young używa na koncertach i w studiu nagraniowym. Po 1970 grał w grupie Kantuckee. Zespół w oryginalnym składzie szybko się rozpadł, zmieniono jego nazwę na Tantrum i dobrano brakujących muzyków, kontynuując dzialalność z Youngiem na czele.

W wieku osiemnastu lat wraz ze starszym bratem Malcolmem Angus stworzył w 1973 AC/DC, w składzie: Angus Young (gitara solowa), Malcolm Young (gitara rytmiczna), Colin Burgess (perkusja), Larry Van Kriedt (gitara basowa) i Dave Evans (wokal).
Pochodzenie nazwy zespołu wiąże się z napisem, który bracia Young zauważyli na maszynie do szycia swojej siostry, Margaret. AC/DC dosłownie oznacza prąd zmienny/prąd stały, co idealnie podkreśla elektryzujący i energiczny styl grupy, a przede wszystkim zachowanie sceniczne Angusa. Debiutancki album High Voltage wydano 17 lutego 1975 roku. Zespół coraz bardziej zdobywał popularność, grał trasy koncertowe i nagrywał nowe albumy. Co ciekawe, zanim nagrano pierwszą płytę, dokonano zmian w składzie – na miejsce Dave Evansa wszedł Bon Scott, basistę zastąpił Cliff Williams, a rolę perkusisty przejął Phil Rudd. W zasadzie przez cały okres działalności AC/DC jedynie bracia Young byli stałymi członkami zespołu, stwarzając fundament pod całą twórczość bandu. Album studyjny z 1979 roku, Highway to Hell, był ich najlepiej sprzedającym się do tamtej pory lonplayem. Jakiś czas po nagraniu wyżej wspomnianego albumu Bon Scott umarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Pozostawiony w samochodzie śpiący na plecach wokalista udusił się własnymi wymiocinami. Pozostali członkowie grupy pogrążyli się w żałobie i zaprzestali działalności.

Wielkim powrotem na scenę Younga i reszty było znalezienie nowego wokalisty – Briana Johnsona i nagranie legendarnego już albumu Back in Black. Longplay wyróżnia się liczbą sprzedaży przekraczającą 50 milionów (sic!) kopii. Pokrył się 22-krotną platyną w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Pod względem sprzedaży w ogóle pobija go jedynie Thriller Michaela Jacksona. AC/DC nagrało jeszcze kilkanaście albumów, zagrało wiele tras koncertowych (między innymi pamiętny występ w latach osiemdziesiątych na festiwalu w Donnington; patrz – klip poniżej).W 2003 roku AC/DC dostąpiło zaszczytu wcielenia do legendarnej Rock and Roll Hall of Fame. Ostatnim nagranym albumem grupy jest Rock or Bust z 2014 roku.

Losy zespołu aktualnie nie toczą się pomyślnie: jeden z najważniejszych filarów zespołu, Malcom, już nie żyje; Brian Johnson natomiast boryka się z problemami zdrowotnymi – w tym przypadku grozi mu całkowita utrata słuchu; Phil Rudd z kolei miewał kłopoty z prawem, które utrudniają mu aktywne uczestniczenie w życiu zespołu. AC/DC jako zespół nie zaprzestawało jednak działalności, czego dowodem mogą być zagrane trasy koncertowe z 2016 roku, choć – siłą rzeczy, oprócz Younga – w zmienionym składzie. Aktualnie nie ma żadnych konkretnych informacji na temat przyszłości zespołu.

Young jest żonaty – ma żonę Ellen, która jest holenderską modelką. Gitarzysta pali bardzo dużo papierosów, ale przy tym unika innych używek, takich jak alkohol czy narkotyki. Oficjalnie nie posiada potomstwa. W 2000 roku Young otrzymał nagrodę Legendy magazynu „Kerrang”. W 2012 roku został nazwany Najlepszym Australijskim Gitarzystą Wszech Czasów w głosowaniu „Australian Guitar Magazine”. Young wpłynął na styl gry późniejszych pokoleń gitarzystów, masowo czerpiących z czysto rockandrollowych i bluesowych riffów czy solówek. Bez względu na to, jak potoczą się dalsze losy zespołu, AC/DC i Angus Young na zawsze zostaną w świadomości fanów jako kapeli wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju. Z pewnością pozostaną w mojej, jako zagorzałego fana zarówno całej grupy, jak i samego diabła tasmańskiego muzyki.

Autor: Łukasz Grochulski

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Ed Vill/flickr.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *