Remis na własne życzenie

FC Barcelona zremisowała wyjazdowe spotkanie z Interem Mediolan 1-1 po bramkach Malcoma i Icardiego w ramach czwartej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Trener Katalończyków – Ernesto Valverde, dokonał tylko jednej kosmetycznej zmiany w porównaniu z ostatnim meczem przeciw mediolańczykom. Posadził na ławce Rafinhę, wystawiając w wyjściowym składzie Barcelony Ousmane Dembélé. Menedżer Interu przemodelował część obrony oraz ataku, stawiając w tym tygodniu na Politano i Nainggolana, kosztem Valero i Candrevy oraz zastępując Mirandę, D’Ambrosio, de Vrijem, a także Vrsaljko. Spotkanie prowadził polski sędzia – Szymon Marciniak.

Goście od samego początku narzucili swoje tempo gry i zaczęli kontrolować spotkanie, sprawdzając raz po raz dyspozycję bramkarza Interu – Samira Handanovicia, który popisał się kilkoma znakomitymi interwencjami. Śmiało można stwierdzić, że pierwsza połowa została zdominowana przez Barcelończyków i tylko natchniony bramkarz ze Słowenii uratował gospodarzy od zakończenia pierwszej połowy ze stratą bramki. Wystarczy wymienić chociażby obronione strzały Dembélé czy Suareza, a także interwencję po akcji Philippe Coutinho. W przeciągu pierwszych 45. minut, Włosi nie oddali żadnego strzału na bramkę strzeżoną przez Marca-André ter Stegena.

Druga połowa spotkania była już nieco bardziej otwarta, choć dalej ataki Nerazzurich były nieśmiałe oraz wynikały w większości z błędów w wyprowadzeniu piłki piłkarzy Blaugrany. Schowany w pierwszej połowie Perišić, w drugiej części spotkania zaczął korzystać ze swoich atutów – szybkości oraz dośrodkowań, sprawiając kilka kłopotów stoperom Barcelony. W większości jednak, wrzutki posyłane przez Chorwata nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, zmuszały zawodników do oddawania nieprzygotowanych strzałów, które trafiały wprost w Niemca broniącego bramki Katalończyków lub nie leciały w ogóle w bramkę. Piłkarze Valverde odpowiedzieli kontrą, której nie wykorzystał Ivan Rakitić, będąc sam na sam ze świetnie dysponowanym tego dnia Handanoviciem.

FC Barcelona dopiero w 83. minucie otworzyła wynik spotkania. Malcom – zmiennik, który zastąpił Ousmane Dembélé na prawym skrzydle ekipy Valverde, potrzebował tylko 180 sekund na strzelenie debiutanckiej bramki w Lidze Mistrzów. Wszystko zaczęło się od świetnego rozegrania piłki po ziemi z lewej strony przez Coutinho, który dograł ją do swojego rodaka.  Ten popędził z nią kilkanaście metrów, zaskakując obronę Interu strzałem spod kolana. Zasłonięty przez stoperów Handanović nie zdążył zareagować i udało mu się nieznacznie trącić piłkę palcami. Nie uratował on jednak mediolańczyków przed stratą bramki na siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry.

Do 87. minuty gra była pod dyktando Barcelony i już wydawało się, że goście dowiozą ten wynik do końca, pieczętując awans do kolejnej rundy rozgrywek wygraną na Giuseppe Meazza. Gospodarze zerwali się do ostatniego ataku. Na boisku pojawili się między innymi Antonio Candreva oraz Lautaro Martínez, którzy wsparli Icardiego, Perisicia oraz wpuszczonego w 63. minucie Valero w ofensywie. Przyniosło to upragnione wyrównanie. Po małym zamieszaniu, w którym do piłki nie zdołał dotrzeć kapitan Barcelony – Sergio Busquets, Argentyńczyk Mauro Icardi wyrównał, posyłając ją płaskim uderzeniem po ziemi, między nogami bezrobotnego przez większość spotkania ter Stegena.

Obie drużyny starały się jeszcze zaatakować i powalczyć o komplet punktów, ale nikt nie rzucił się do szaleńczych ataków, przez co wynik do końca nie uległ już żadnej zmianie. Barcelona mogła czuć niedosyt, bo zaprezentowała się dużo lepiej od Interu i powinna to spotkanie wygrać, niemniej jednak, dobra dyspozycja Handanovicia oraz niewykorzystane sytuacje (głównie z pierwszej połowy) zemściły się w postaci bramki Icardiego. Blaugrana natomiast wywiozła z Mediolanu tylko jeden z trzech możliwych do zdobycia punktów.

Składy:

FC Barcelona
ter Stegen – Alba, Lenglet, Pique, Roberto – Arthur (74′ Vidal), Busquets, Rakitić – Coutinho, Suarez, Dembélé (81′ Malcom)

Inter Mediolan
Handanović – Asamoah, Skriniar, de Vrij, Vrsaljko – Brozović (85′ Martínez), Vecino, Perisić, Nainggolan (63′ Borja Valero), Politano (81′ Candreva), Icardi

Bramki:

83′ Malcom 0-1
87′ Mauro Icardi 1-1

Autor: Kamil Jurewicz

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Christopher Wagner/flickr.com