Jak oszczędzać, gdy ciągle brakuje pieniędzy?

Gdyby zapytać ludzi, co jest największą wadą wykonywanej przez nich pracy, zdecydowana większość wskazałaby na niskie zarobki. Rzeczywiście, często jest tak, że są one nieadekwatne do obowiązków, którym musimy stawić czoła. Innym powszechnym zjawiskiem jest natomiast to, że bez względu na to, ile zarobimy, to ledwo wystarczy do następnej wypłaty. Jak zacząć oszczędzać, gdy cudem udaje nam się związać koniec z końcem?

Często w życiu najważniejszy jest pierwszy krok. Podobnie jest z podjęciem decyzji dotyczącej oszczędzania. Wbrew pozorom odkładanie pieniędzy nie jest czymś specjalnie trudnym. Na początku musimy przeanalizować, na co wydajemy pieniądze, które zarobiliśmy. Podejrzewam, że w dużej mierze są to wydatki związane z jedzeniem na mieście, zakupem nowych ciuchów… Jeśli chodzi o panie, to dodałbym do tej listy również kosmetyki. Niestety, ale często nasze decyzje zakupowe są nieprzemyślane i wydajemy pieniądze na rzeczy, które kompletnie nam nie są potrzebne. Jak sobie z tym poradzić?

Dobrym rozwiązaniem może być przygotowywanie listy zakupów przed każdym wyjściem do sklepu. Dzięki niej dokładnie wiemy, co nam jest potrzebne i przemierzając sklepowe półki, szukamy tej konkretnej rzeczy. Przy okazji nie wpadamy w sidła wielkich sieci spożywczych, które celowo produkty codziennego użytku umieszczają na drugim końcu sklepu po to, abyśmy w drodze po nie, mogli zakupić parę innych drobiazgów. Innym pomysłem, który nasuwa mi się przy okazji sklepów, jest zbieranie paragonów i spisywanie wydatków. Dzięki temu dokładnie wiemy ile wydajemy na słodycze, napoje, kosmetyki, a w końcu ubrania i buty.

Warto zająć się również naszym rachunkiem bankowym. W tej chwili wiele kont oferuje funkcję odkładania „końcówek” z wydawanych kwot z zaokrągleniem do 1zł, 2zł czy 5zł. Chodzi o to, że wydając – załóżmy – 4,49zł, bank pobiera 5zł, z czego 51 groszy trafia na nasze konto oszczędnościowe. Proste, a jakże skuteczne. Warto również rozważyć uruchomienie zlecenia stałego po każdej wypłacie, polegającego na automatycznym przelewie określonej kwoty na nasze konto oszczędnościowe. Zwykło się bowiem mawiać, że „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. I rzeczywiście, my nie musimy pamiętać o odkładaniu pieniędzy, a nasza górka finansowa będzie rosnąć.

 

fot.pixabay.com

W Internecie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących racjonalnego oszczędzania. Tematowi poświęconych jest wiele filmów w serwisie YouTube, a fani słowa pisanego z pewnością znajdą kilka interesujących blogów, z których będą mogli czerpać wiedzę. Mnogość informacji w dziedzinie oszczędzania pozwala twierdzić, że ludzie mają coraz większą świadomość tego, że jest to wskazane, a w wielu przypadkach, nawet konieczne.

Czytelnikami Tworzywa często są osoby młode, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z finansami. Jeśli należysz do tego grona, liczę na to, że weźmiesz sobie do serca propozycje, które przedstawiłem. Pamiętaj, że wszystko zależy od ciebie i nawet zarabiając najniższą krajową, możesz być bogatszy od osób, które zarabiają wielokrotność twojego wynagrodzenia. Rób przemyślane zakupy, spisuj wydatki, odkładaj drobne kwoty. Z tych zaoszczędzonych „groszy” w końcu zrobi się pokaźna suma, którą będziesz mógł przeznaczyć na to, na co wcześniej nie było cię stać.

Trzymam kciuki!

 

Zdjęcie główne: pixabay.com

Autor: Krzysztof Czarnecki

Korekta: Oliwia Jaroń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *