Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce!

Dlaczego jest tak, że chodząc do przedszkola, chcieliśmy już iść do szkoły, chodząc do szkoły – jak najszybciej zacząć pracować, a chodząc do pracy, chcielibyśmy wrócić do przedszkola? Nauka dla wielu z nas jest czynnością, której nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu. Niestety, ale chciał, nie chciał, człowiek uczy się przez całe życie. Jest oczywiście różnica pomiędzy nauką rzeczy, które lubimy i jesteśmy ich ciekawi, a czymś, co zupełnie nas nie interesuje. Gdy chodzi o wiedzę, którą posiąść musimy, a niekoniecznie nam się chce, fajnie byłoby mieć to jak najszybciej za sobą. Tylko jak?

Pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, jest porządek na stanowisku pracy. Przed rozpoczęciem nauki zróbmy porządek na naszym biurku. Pozbądźmy się wszystkiego, co mogłoby odwracać naszą uwagę. Pamiętajmy w szczególności o wyciszeniu, a najlepiej wyłączeniu naszego smartfona! Przychodzące powiadomienia i wiadomości skutecznie zakłócą naszą naukę. Z kolei zrobienie sobie krótkiej przerwy na przeglądnięcie Facebooka, często oznacza tak naprawdę koniec nauki.

Wielu osobom w nauce pomaga muzyka. Przy jej wyborze nie powinniśmy kierować się jednak naszymi ulubionymi wykonawcami. Zdecydujmy się na spokojne i przyjemne dla uch a utwory. Jeśli mają zawierać tekst – niech będzie on w nieznanym dla nas języku. Wówczas nie będzie odwracać naszej uwagi. Jeśli nie muzyka, doskonale sprawdzą się odgłosy natury.

Być może od tego powinienem zacząć ten artykuł, ale przed samym rozpoczęciem nauki zadbajmy o to, aby nasz pokój był wywietrzony. Świeże powietrze doskonale wpływa na szybkość i jakość nauki. Z kolei niedostateczne dotlenienie powoduje szybsze zmęczenie. Dodatkowo możesz pokusić się o krótki spacer przed przyswajaniem nowych rzeczy. To dobrze ci zrobi, nie tylko jeśli chodzi o naukę!

Osobiście jeśli widzę, że czeka mnie dużo nauki, ogarnia mnie przerażenie i chcę jak najszybciej przyswoić wszystko, co mam do nauczenia. To błąd. Nieprzerwana nauka do momentu, kiedy wydaje mi się, że umiem, tak naprawdę niewiele wnosi, bo następnego dnia mogę nic nie pamiętać. Najlepiej jest uczyć się w systemie 30 min nauki i 5 min odpoczynku w celu uporządkowania nowych informacji przez nasz mózg.

fot. pixabay.com

Ważne jest również to, by przed nauką nie spożywać ciężkostrawnych posiłków. Nie można również nie zjeść nic, bo w innym razie będziemy głodni i ciężko będzie skupić nam się na czymkolwiek innym. Ciężkostrawne posiłki jednak w znacznym stopniu zwiększają zapotrzebowanie na odpoczynek i niekorzystnie wpłyną na proces nauki.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, kiedy się uczyć. Na samym początku wspominałem, że nie chcemy poświęcać nauce zbyt dużo czasu. W konsekwencji odkładamy to na później i później. Nie ma w tym nic złego! Każdy organizm jest inny i dla wielu z nas nauka wieczorem, a nawet w nocy, może być bardziej efektywna, niż w dzień.

Autor: Krzysztof Czarnecki

Korekta: Oliwia Jaroń

 

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *