Jaką gitarę wybrać – poradnik

Kiedy podejmiemy decyzję, że chcemy grać na gitarze, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy nie wiadomo, który rodzaj instrumentu będzie dla nas odpowiedni. Istnieje niezliczona ilość modeli produkowanych przez marki na całym świecie. Niniejszy poradnik ma na celu przedstawienie najważniejszych rodzajów gitar w taki sposób, aby ułatwić początkującemu muzykowi dobór odpowiedniego wiosła do swoich potrzeb. Choć na każdym poniższym typie gitary można z powodzeniem nauczyć się gry, każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.

1. Gitara klasyczna

Ten typ gitary jest najchętniej i najczęściej kupowany dla początkującego grajka, co niestety jest błędem. Gitara klasyczna, jak sama nazwa wskazuje, jest skonstruowana głównie z myślą o wykonywaniu muzyki klasycznej. Szeroki gryf, nylonowe struny i stosunkowo miękkie progi ułatwiają granie skomplikowanych utworów, choć z drugiej strony podstrunnica o szerokości pasu startowego lotniska utrudnia chwytanie niektórych akordów. Na takiej gitarze dodatkowo powinno grać się zapuszczonymi, odpowiednio przyciętymi paznokciami, aby poprawić dynamikę, prezencję i polepszyć stopień kontroli nad instrumentem. Gitara klasyczna brzmi miękko, plastycznie, jest bardzo podatna na artykulację, przeznaczona głównie do gry solowej lub mieszanej (solowo-akordowej). Rzadko stosowana przy akompaniamencie.

Komu przypadnie do gustu: wielbiciele muzyki klasycznej, flamenco lub (rzadziej) folk, uczniowie szkół muzycznych

2. Gitara akustyczna

Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od gitary klasycznej – jednak w tym przypadku nylonowe struny zastąpione zostały strunami metalowymi. Pudło rezonansowe akustyka jest też często dużo większe, a gryf jest cieńszy. Polecam ten typ instrumentu każdemu, kto jeszcze nie wie, jaki gatunek muzyczny chciałby dokładnie grać. Gitara akustyczna jest chyba najbardziej uniwersalnym typem – wykorzystywana w rocku, bluesie, balladach, folku i wielu innych gatunkach muzycznych. Można grać na niej palcami, ale też kostką czy techniką hybrydową. Nadaje się do gry akordowej, solowej jak i mieszanej. Ma bardzo charakterystyczne, metaliczne, lecz przyjemne brzmienie. Początkowo metalowe struny mogą sprawiać sporo problemów, ale dzięki grze na nich nasze palce i opuszki stają się dużo bardziej wytrzymałe.

Komu przypadnie do gustu: prawie każdemu, kto chce grać na gitarze.

3. Gitara elektryczna

Większość gitar elektrycznych nie posiada w ogóle pudła rezonansowego, tylko lity korpus. Za to, że gitarę słychać, odpowiadają przetworniki i wzmacniacz, do której podłącza się gitarę za pomocą kabla typu jack-jack. Wielu początkujących gitarzystów/gitarzystek od razu chce kupić gitarę elektryczną. Stanowczo odradzam, gdyż może okazać się, że tylko zrazimy się do grania. Po podłączeniu do wzmacniacza, zwłaszcza na przesterze może okazać się, że nie możemy kontrolować przydźwięków i gitara będzie brzmiała fatalnie. Dlatego też najlepiej jest uczyć się na „pudle”, a dopiero po jakimś czasie przesiąść się na elektryka. Gitara elektryczna jakby rządzi się swoimi własnymi prawami, jest paradoksalnie nieco innym instrumentem w porównaniu z gitarami z korpusami rezonansowymi. Dzieje się tak za sprawą tego, że w proces wytwarzania dźwięku nie angażują się tylko nasze palce/kostka i struny, ale dochodzi do tego wzmacniacz i przetworniki. To na tej gitarze gra się rocka, metal, elektryczny blues i masę, MASĘ innych gatunków muzycznych. Największą zaletą elektryka jest to, że posiada największe możliwości w kreowaniu brzmienia. O samym brzmieniu gitary elektrycznej można napisać książkę (albo nawet serię książek). Wydaje się, że na przeszkodzie stoi jedynie wyobraźnia człowieka.

Komu przypadnie do gustu: osobom, które już mają pewne doświadczenie w grze.

Należy jednak pamiętać, że powyższe typy gitar to tylko bazowa klasyfikacja tego niezwykłego instrumentu. Każdy z przedstawionych rodzajów dzieli się na jeszcze inne, a te na jeszcze inne i tak dalej. W świadomości początkującego gitarzysty powinien jednak funkcjonować ten najprostszy, pokazany przeze mnie zbiór. Mam nadzieję, że ułatwi to podjęcie decyzji co do tego na jakiej gitarze zacząć swoją przygodę z graniem, która może trwać latami. Jeśli nie chcecie, aby wasze dzieci brały narkotyki, kupcie im gitarę. Wszystkie pieniądze będą wydawały na kolejne instrumenty i akcesoria.

Autor: Łukasz Grochulski

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Pierre Prégardien/pixnio.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *