F A K E N E W S

Fake news rozpowszechnił się w mediach elektronicznych, serwisach społecznościowych oraz przez  nadawcze systemy informacyjne. Jest to artykuł, który ma na celu uzyskanie korzyści poprzez wprowadzanie czytelnika w błąd. Najczęściej dla zysku finansowego, politycznego. Rozróżnić można dwa fake newsy, jedne po prostu kłamią, a drugie wprowadzają w błąd dla satyry, humoru. Przynoszą dużą popularność mediom społecznościowym.

Posługiwano się nimi już w starożytności, choć większą popularność zyskały w XXI wieku. Fałszywe wiadomości zyskały na sile w takim stopniu, że zaczęto tworzyć firmy, które edytowały informacje dla większego odbioru. Największy zasięg branża ta ma w Chinach, gdzie istnieje Baidu, odpowiednik Google. Pracownicy tworzą konta, które wyglądają na prawdziwych użytkowników. Ciężko odróżnić fałszywe od tych realnych, mają dużą ilość znajomych, polubieni itd. Artykuł zawierający od 600 do 800 słów kosztuje około 15 dolarów, im większa objętość, tym wyższa cena. W pakietach można znaleźć ciekawsze rzeczy takie jak: wywołanie niepokoju publicznego lub podkreślenie danej partii politycznej. Ważną rolę w rozpowszechnianiu fake newsów pełni  Facebook. Im coś jest bardziej kontrowersyjnego, tym ludzie częściej udostępniają – tak rozpowszechniają się te informacje. W Polsce wg badań Kantar Public w 2018 roku 75% ankietowanych odpowiedziało, że jest manipulowana fałszywymi informacjami codziennie.

Przy fake newsach istnieje również pojęcia postprawdy. Różni się tym, że ważniejsze są emocje, niż fałszywe informacje. Często wykorzystywana jest w kampaniach politycznych, gdzie łatwo sprawdzić autentyczność wydarzeń. Politykom zależy na tym, aby wyborcy czuli do nich szacunek.

fot. pixabay.com

Mając chęci i drążąc temat, można łatwo ocenić czy news jest realny. Obecnie istnieje wiele poradników jak rozróżnić fałszywe informacje od tych prawdziwych. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się nagłówkowi, te fałszywe charakteryzują się dużym nieprawdopodobieństwem wydarzenia się danej sytuacji. Następnie warto zwrócić uwagę na datę i autora. Osoby mające miano dobrego nazwiska, niechętnie będą rozpowszechniały fake newsy, zbyt mocno odbiłoby się to na ich karierze. Adres URL często podobny jest do znanych nam już stron.

Media elektroniczne oraz serwisy społecznościowe zaczęły walkę z fałszywymi wiadomościami. Zaczęto aktualizować wykrywanie fałszywych kont oraz wiadomości. Powstał specjalny zespół osób sprawdzających oraz wyciągających konsekwencje z takiego użytkowania portali. Cały czas mają miejsce prace nad tym, aby wychwycić jak najwięcej fake użytkowników przekazujących nieprawdziwe informacje. Zaczęto również edukować w tej sferze.

Wszystko jest możliwe do zweryfikowania, a w dobie dzisiejszego dostępu do informacji, to dużo prostsze. Nie każdą informację powinniśmy interpretować jako prawdziwą. Trzeba być czujnym na fałsz, nie można się dać zdominować.

Autor: Adrianna Mętecka

Korekta: Michalina Chraplewska

  Zdjęcie główne: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *