Wielkomiejskie życie według Piotra C.

Nasze życie przeżywamy coraz szybciej, tempo jest narzucone najczęściej po ukończeniu edukacji. Młodzi ludzie dążą do jak najlepszej przyszłości, najlepiej w wielkich miastach, licząc na większy komfort życia. Jak naprawdę to wszystko wygląda? Ziarnko prawdy może ukazać nam książka Piotra C Pokolenie Ikea.

Narratorem pozycji  jest mężczyzna po trzydziestce Piotr o pseudonimie „Czarny”. Bohater pracuje jako prawnik  w jednej z warszawskich korporacji, prowadzi wielkomiejski styl życia atrakcyjnego singla.  Za dnia podporządkowany pracownik, uciśniony przez kredyty, a w wolnym czasie, typowy podrywacz. Na nogach trzymają go głównie red bulle, oczywiście light, bo trzeba również dobrze prezentować się na tle konkurencji. Wśród innych pracowników odnajdą się persony na różnych etapach życia. Są młodziaki, gustujące w narkotykach, typowe korposzczurki, które przemieszczają się jedynie między pracą, domem i centrami handlowymi. Wszystkich jednak łączy walka o utrzymanie tego co mają. Niepokój związany z utratą swoich materialnych korzyści każe im się dostosować do poleceń i nastrojów przełożonych. Wypracowanie w sobie sztucznych uprzejmości np. w windzie, kiedy  człowiek prowadzi walkę sam ze sobą, by nie wyładować swojej frustracji przy wszystkich obecnych. Więzi międzyludzkie opierają się na utrzymywaniu ich przez komunikatory portali społecznościowych. W sieci natomiast ludzie odnajdują wszystkie aspekty życia, które są im w danym momencie potrzebne, lecz zabiegani nie mają możliwości zrealizować ich w normalny sposób. Całość ich życia opiera się na monotonności, niestałości i próbach sprostaniu oczekiwań innych.

Jak w skrócie podsumować książkę? Jest to brutalny, ale owiany prawdą obraz rzeczywistości  naszych czasów, ludzi żyjących w wielkich miastach. Pozycja krótka, więc nawet jeśli komuś nie przypadnie do gustu, nie straci zbyt wiele czasu. Łatwości w przyswojeniu pomaga używany w niej prosty, a nawet momentami wulgarny  język. Warto zastanowić się czy chcielibyśmy powielać przedstawiony w książce schemat. Czy nie warto jednak cieszyć się z chwili obecnej, prostego życia, czy jednak warto dążyć do autodestrukcji w przyszłości?

Autor: Aleksandra Idziak

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Aleksandra Idziak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *