Wejść w umysł mordercy. Recenzja serialu ,,Mindhunter”

,,Mindhunter” to serial, który zdobył rozgłos ze względu na nazwisko reżysera, Davida Finchera, czyli tego gościa od takich klasyków jak ,,Siedem”, ,,Zodiak” czy ,,Fight Club”. Jednak czy umiejętność do opowiedzenia zgrabnej fabuły filmowego dzieła jest równoznaczna z umiejętnością zbudowania długiej, rozwlekłej i skomplikowanej opowieści, która jest rozpisana na wiele odcinków? 

Mindhunter, reż. David Fincher, USA, 2017/imdb

Fabuła produkcji wydaje się prosta: dwóch agentów FBI rozwiązuje sprawy morderstw z pomocą seryjnych morderców. Wydaje się banalna? A jednak taka nie jest. Mamy bowiem do czynienia ze skomplikowaną, ponurą, mroczną i niejednoznaczną opowieścią, która wciąga od pierwszego odcinka. Jest także oryginalna. Tak, znamy  wiele historii o genialnych detektywach, którzy potrafią rozpracować seryjnych morderców, ale nigdy nie podano nam ich w taki sposób. Serial Netflixa ich nie powiela, tylko wraca do źródeł i opowiada historię początku badań, które odmieniły kryminologię.

Mindhunter, reż. David Fincher, USA, 2017/imdb

Głowni bohaterowie produkcji to dwójka ludzi, która widzi coś, czego inni ludzie kompletnie nie dostrzegają i bierze się do działania, nie zważając na konsekwencje i przeszkody. W tym przypadku dotyczy to umysłów psychopatów, ponieważ poprzez rozmowy z nimi starają się poznać ich umysły oraz zrozumieć ich motywy oraz przeszłość. Jak się okazuje Holden Ford (Jonathan Groff) i Bill Tench (Holt Mccalany) zrozumieją, że poznanie psychiki mordercy może wiele pomóc w wyłapywaniu seryjnych zabójców. Jeżeli chodzi o bohaterów, przewija nam się jeszcze dziewczyna Holdena Debbie i Dr Wendy Carr, zagrana bezbłędnie przez Annę Torv. Scenę kradnie i tak Cameron Britton jako Ed Kamper, seryjny morderca, z którym Holden nawiąże dziwną więź.

Klimat produkcji jest charakterystyczny dla Finchera – na klimat retro składają się ciemne pomieszczenia, doskonałe kostiumy, i oprawa muzyczna. Wszystko jest dopracowane do ostatniego szczegółu.

Podsumowując, ,,Mindhunter’’ to jeden z lepszych seriali o tematyce kryminalnej jakie oglądałam. Mroczny, nieoczywisty i piekielnie wciągający, oparty na dobrze rozpisanych bohaterach i historii. Polecam!

 

Autor: Paulina Marchewka

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Mindhunter, reż. David Fincher, USA, 2017/imdb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *