Baśnie dla ludzi o mocnych nerwach

Baśnie pierwotnie były przeznaczone dla dorosłych czytelników. Pierwsze wersje tych spisanych ludowych podań i mitów są pełne przemocy oraz makabrycznych szczegółów. Niektóre wątki bywają skrajnie obrzydliwe. W tych opowieściach krew leje się strumieniami.  Postacie okaleczają i krzywdzą się na różne sposoby. I choć takie historie wydają się nieodpowiednie nawet dla dorosłych, to rozpalały wyobraźnię ludzi, a także zaspokajały potrzebę sensacji.

Wielu badaczy twierdzi, że podania ludowe powstawały na podstawie plotek o prawdziwych zbrodniach. Niektórzy psychologowie dowodzili nawet terapeutycznej funkcji takich opowieści. Według nich czytanie i przeżywanie wewnętrzne brutalnych czy wręcz sadystycznych historii pomagało w pozbywaniu się złych emocji.

Fot. Pixabay

Śpiąca królewna  w najbardziej nam znanym nam wariancie jest budzona pocałunkiem przez przybywającego jej na ratunek księcia. Zakochany od pierwszego wejrzenia mężczyzna potem ją poślubia i standardowo żyją długo i szczęśliwie. W oryginalnym wydaniu, książę wykorzystuje brak możliwości oporu i gwałci ją. Księżniczka nadal śpiąc, rodzi bliźnięta. Budzi się dopiero, gdy noworodek zaczyna ssać jej pierś, usuwając w ten sposób truciznę z jej organizmu.

Fot. Pixabay

Od popularnej wersji różni się także bajka o Kopciuszku. Do momentu przymierzenia zgubionego pantofelka obie historie toczą się podobnie. Sam moment nakładania buta na stopę może się wydawać całkiem niewinny. W oryginale jest pretekstem do krwawych scen. Złe siostry chcą wcisnąć trzewik za wszelką cenę. Jedna obcina sobie palce u stóp, druga odrzyna piętę. I chociaż cierpią, but pasuje. Na szczęście całą intrygę odkrywają ptaki, uświadamiając księcia o oszustwie. Ten chce je ukarać za złe zachowanie, rozkazuje więc ptakom, by wydłubały siostrom i macosze oczy. Od tej pory ich życie będzie pełne cierpienia, ale w ten sposób będą mogły odkupić swoje winy.

Fot. Pixabay

Baśń o Czerwonym Kapturku jest nieco przerażająca nawet w złagodzonym wydaniu. Przed korektą jest opowieścią z wieloma sadystycznymi wątkami. Wilk zabija babcię, jej ciało kroi na kawałki. Przybywającego w odwiedziny Kapturka, karmi ludzkim mięsem i daje jej krew staruszki do picia. Następnie rozkazuje dziewczynce, żeby ta się rozebrała i położyła obok niego. Oczywiście i ją w końcu pożera. Niestety, nikt nie pomaga dziewczynce, więc ta nie ma żadnych szans i  ginie.

Fot. Pixabay

W baśni o królewnie Śnieżce, zła czarownica jest jej prawdziwą matką. Zazdrosna o urodę dziewczyny, wydaje rozkaz zabicia jej. Dowodem na wykonanie zadania mają być płuca oraz wątroba zamordowanej. Chce konkretnie tych organów, bo zamierza je zjeść. Wątku budzenia Śnieżki nie ma, ona po prostu umiera. Złą królową spotyka jednak kara, zostaje zmuszona  do tańca na rozżarzonych węglach. Karą za zbrodnię jest śmierć w męczarniach.

Docierając do pierwotnych wersji opowieści, powinniśmy mieć na uwadze czasy w jakich powstawały. Dawniej w Europie ciągle toczyły się wojny lub szalały epidemie. Nikt nie miał pewności czy dożyje następnego miesiąca. Ludzie żyli bardzo krótko i umierali z powodu nawet powierzchownych ran. Taka surowa rzeczywistość miała swoje przełożenie na powstające opowiadania. Mało kto wierzył w szczęśliwe zakończenie, widząc wokół cierpienie oraz śmierć. Przekazy ustne są więc raczej odzwierciedleniem tamtejszej rzeczywistości.

Oczywiście jest to obraz ubarwiony, ale sytuacje przedstawione są prawdopodobne. Baśnie to po prostu opis wynaturzenia ludzkiej natury. Do dobrego postępowania przekonywano strachem.  Szczegółowo opisywano konsekwencje złych uczynków. Ludzi w ryzach trzymała pewność surowej kary za złamanie zasad. Najbardziej przeraża, że charakterystyka patologii istniejących kiedyś jest aktualna i dziś. Nie możemy wykluczyć istnienia ludzi popełniających makabryczne, sensacyjne zbrodnie. Wśród nas żyją sadyści, mordercy czy psychopaci, postępujący wbrew określonym normom.

Autor: Sławomira Szczepańska

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *