Oregano, bazylia… czyli kilka słów o kuchni włoskiej

Kuchnia włoska jest jedną z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich. Gdy mówimy o oregano, bazylii, estragonie czy tymianku pierwsza przychodzi nam na myśl właśnie kuchnia włoska. Włosi dużą wagę przywiązują do tradycji. Swoje potrawy przygotowują ze świeżych składników, dostępnych o danej porze roku. Zawsze muszą mieć najlepszą jakość.

Tradycyjny włoski posiłek składa się z: „antipasta”, czyli przystawki, „primo piatto” – pasta lub inne dania mączne, zupy oraz „secondo piatto”– główne danie wzbogacane o ryby lub mięso. Kuchnia włoska jest znana ze względu na szybkość i prostotę. Dla Włochów jedzenie to wielka sztuka. Można wyróżnić 20 regionów włoskiej kuchni.

Pierwszą książkę kucharską z włoskimi przysmakami stworzył Bartolomeo Platina i miała tytuł „De honesta voluptate et valetudine”. Ukazała się w Rzymie. Dziś tradycyjne potrawy wchodzą w kulturę innych państw. Każdy z nas zna smak spaghetti bolongese lub pizzy.

Włochy słynną również z win. Najlepsze wino znajdziemy na północy, w Piemoncie i Toskanii. Prosecco, choć kiedyś nie było musujące, dziś pobija serca miliona ludzi. Do przysmaków z wyższej półki należą… TRUFLE.

Kuchnia włoska jest bardzo ciekawa i zróżnicowana. Wypływa z niej wiele bogactw, dorastających w najlepszym klimacie. Pizza włoska ma zupełnie inny smak niż ta z Polski. Warto odwiedzić ten kraj i próbować, duuuuużo próbować.

Autor: Adrianna Mętecka

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne:  pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *