„Byłam kochanką arabskich szejków” – recenzja książki L. Shukri

W ostatnim czasie media dostarczają nam dużą dawkę wstrząsających historii kobiet, które padły ofiarą, bądź na własną odpowiedzialność oddały się w ręce, bogactw Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Laila Shukri to polska autorka ukrywająca się pod pseudonimem, która w swych powieściach dociera do najgłębszych sekretów świata arabskiego, często poruszając problematykę kobiet żyjących w takim środowisku. Fakt, że jest  mieszkanką Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz żoną muzułmanina przekłada na swoje dzieła.

Jedną z najnowszych pozycji na półce autorki jest „Byłam kochanką arabskich szejków”. Przedstawia w  niej historię młodej Polki, Julii, której świat „stanął na głowie” w momencie poznania przystojnego Syryjczyka, Tarka. Namiętny romans prowadzi ją do Dubaju, a tam do handlarzy ludźmi, gdzie rozpoczyna się główny wątek powieści, przepełniony kobiecym zniewoleniem.

Wraz z rozwojem, do fabuły wplątuje się również sama autorka, jednak ten zabieg wprowadza lekki chaos w odróżnianiu fikcji literackiej od rzeczywistych faktów.

Jednak jednym z plusów jest przeplatanie w ten sposób innych aspektów ciemnej strony Bliskiego Wschodu, takich jak przemoc w małżeństwie, brak zaufania, strach przed kontaktami międzyludzkimi, itp.

Książka Laili Shukri  porusza głównie ważny temat handlu ludźmi, przywołuje bieżące fakty, takie jak „sprawa Magdaleny Ż.”, licytacja dziewictwa rosyjskiej modelki czy porwania oraz sprzedaż wśród dzieci i nieletnich.

Mimo prostego, momentami nawet jałowego języka, powieść jest ciężka przez swój wątek i dosyć dosadny sposób przedstawienia niektórych sytuacji kobiet oraz nieletnich przebywających w tzw. „burdelach”.

Opowieść to koszmar naszych czasów, pełen brutalności i przemocy, który odciska piętno fizyczne, jak i psychiczne nie tylko na postaci fikcyjne, ale i na czytelniku.

Autor: Aleksandra Idziak

Korekta: Oliwia Jaroń

 Zdjęcie główne: lubimyczytac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *