Show biznes -co wydarzyło się w roku 1996?

Niezliczona ilość hitów muzycznych, incydent na gali Fryderyków, nagroda Nobla, czas muzyki disco polo oraz odwiedziny Króla Popu. Co jeszcze wydarzyło się w 1996 roku?

Na pierwszy ogień idzie muzyka. Rok 1996 był czasem hitów, które do dziś dzień słyszymy w radiu. Zespół Varius Manx wydaje piąty album pod tytułem “Ego” i jednocześnie pierwszy z nową wokalistką Kasią Stankiewicz, a singiel pod tytułem “Orła cień” staje się wielkim przebojem. Anita Lipnicka odeszła z zespołu Varius Manx, rozpoczynając karierę solową. Debiutuje piosenką “Wszystko się może zdarzyć”, a album pod tym samym tytułem, zdobywa status trzykrotnie platynowej płyty. W tym samym roku powstaje zespół Rotary, wydaje album o tej samej nazwie, a singiel “Na jednej z dzikich plaż”, staje się prawdziwym hitem. Przez ten utwór w branży muzycznej zespół określany jest mianem “artysty jednego przeboju”.

Kto nie pamięta zespołu Big Cyc? W 1996 roku zespół wydaje płytę “Z gitarą wśród zwierząt”, a na niej przebój obnażający oblicza polskiej rzeczywistości “Makumba”. Zespół O.N.A startuje z drugim albumem “Bzzzzz”, z którego pochodzi singiel “Kiedy Powiem sobie dość”. Płyta okazuje się największym sukcesem w historii zespołu, podwójna platyna i dwa Fryderyki – w kategorii zespół roku i album roku. To właśnie wtedy podczas gali Fryderyków, odbierając nagrodę, Agnieszka Chylińska zwróciła się do swoich byłych nauczycieli słowami “Fuck off, nienawidzę was”. Rok 1996 był czasem Justyny Steczkowskiej, ukazał się jej pierwszy studyjny album pod tytułem “Dziewczyna Szamana”, który zdobywa 5 Fryderyków. Nie można zapomnieć, że 23 lata temu król popu – Michael Jackson, wystąpił na warszawskim Bemowie. Kilkugodzinny koncert był jednym z bardziej spektakularnych show jakie w tamtym czasie widziała Polska. Ponad 120tys. osób brało udział w tym wydarzeniu, a Michael Jackson zakochał się w Warszawie.

Rok 1996, to czas świętości dla muzyki disco polo. W tym okresie na antenie Polsatu pojawił się program “Disco Polo Live”, który prezentował utwory muzyczne gatunku disco polo, głównie z wytwórni muzycznej Green Star. Emisję pierwszego odcinka miał też teleturniej “Va banque”, który emitowany był również na antenie tego programu. Charakterystyczną cechą teleturnieju było to, że uczestnicy musieli odpowiadać na zadawane hasła sformułowane jako zdanie oznajmujące, pytaniami.

Biorą pod lupę rok 1996 grzechem byłoby nie wspomnieć o Wisławie Szyborskiej. 3 października zdobyła ona Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.  Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”

Co jeszcze można napisać o 1996 roku? Adam Małysz w Oslo wygrywa swój pierwszy konkurs Pucharu Świata, sieci komórkowe Era i Plus rozpoczynają działalność, zostaje uruchomiony portal internetowy onet.pl, wydamy został pierwszy numer magazynu “CD-Action” oraz powstaje program o grach – “Cyberia”.

Autor: Kamila Szymula

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *