Show Biznes – co wydarzyło się w roku 1997?

Rok, w którym wszyscy mieli „kolorowe sny”, co druga kobieta śpiewała, że „chce być mężczyzną”.  Rok seriali, komediowego hitu oraz programów dla dzieci i młodzieży. Co oprócz tego działo się w tym czasie?

W roku 1997 swoją premierę miał polski film komediowy pod tytułem „Kiler”. „Kiler” cieszył się znaczną popularnością, można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma osoby, która nie śledziła poczynać Jerzego Kilera.  Film zdobył dużą oglądalność, a wiele dialogów przeszło do języka potocznego.

„Złotopolscy” i „Klan” to dwie telenowele, które w tym czasie miały premierę swoich pierwszych odcinków. Warto pochylić się nad tym drugim, jest najdłuższym pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serialem produkcji polskiej i trwa  ona do dziś. Kto nie pamięta sitcomu „13 posterunek”? Serial zadebiutował na antenie Canal+ 24 grudnia 1997 roku i przez lata rozbawiał całe pokolenia Polaków. 4 września 1997 roku na antenie TVP1 emisje pierwszego odcinka miał program o tematyce muzycznej „Jaka to melodia?”. Co ciekawe, program trwa do dziś, a do jesieni 2018 roku, nieprzerwanie prowadzony był przez  Roberta Janowskiego. W tym samym czasie na antenie konkurencyjnej stacji Polsat, odbyła się emisja pierwszego odcina teleturnieju „Idź na całość”.

Każde dziecko w 1997 roku, marzyło o występie w programie „Mini Playback Show”, to jeden z pierwszych formatów zagranicznych na naszym rodzimym podwórku. Dzieciaki przebierały się za swoich ulubionych artystów i śpiewały piosenki z playbacku. Znalazło się też coś dla młodzieży, „Rower Błażeja”, to magazyn młodzieżowy nadawany na antenie TVP1. Główną część programu stanowiły rozmowy z zaproszonymi gośćmi na tematy dotyczące współczesnej młodzieży. Warto wspomnieć też o tym, że 3 października 1997 roku, nadawanie rozpoczęła polska komercyjna stacja telewizyjna TVN.

A co działo się w świecie muzyki? Na Warszawskim Służewcu, odbył się pierwszy w Polsce koncert zespołu U2. Przed koncertem polscy fani zorganizowali akcję „Flaga”, a polegała ona na stworzeniu dużych rozmiarów polskiej flagi na trybunach stadionu, która miała się pojawić w trakcie wykonywania utworu „New Year’s Day”.  Jeśli chodzi o muzyczne hity roku 1997, na pierwszy ogień idzie boysband Just5, z płytą „Kolorowe sny” i utworem pod tym samym tytułem. Płyta okazałą się sukcesem oraz sprzedała w nakładzie 250 tysięcy egzemplarzy. Jednym z największych i najchętniej prezentowanych w radiu przebojów okazał się być utwór Kayah pod tytułem „Supermenka”.  Zapomnieć nie można też o zespole T.Love i piosence „Chłopaki nie płaczą” oraz o Norbim, który dzięki piosence „Kobiety są gorące” uzyskał miano „artysty jednego przeboju”.

Autor: Kamila Szymula

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *