Show biznes – co pojawiło się w roku 1999?

Co szczególnego pojawiło się w roku 1999? Druga część komediowego hitu, szansa na wygranie miliona, najpopularniejszy bezrobotny w Polsce oraz „A wszystko to, bo ciebie kocham” i „Pszczółka Maja” na ustach co drugiego Polaka.

„Kiler-ów 2-óch”, druga część komediowego filmu „Kiler” w reżyserii Juliusza Machulskiego, wyprodukowana została właśnie w roku 1999. Kolejna dawka humoru oraz niezapomnianych kwestii okazała się być strzałem w dziesiątkę i zdobyła taki sam rozgłos jak cześć poprzednia. W tym samym roku mogliśmy obejrzeć film reżyserii Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, nagrany na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Ciekawostką jest, że film przyciągnął do kin ponad 7 milionów osób, była to największa liczba po 1989 roku. Zostając w kinie, rok 1999 był czasem, w którym reżyser, Andrzej Wajda, zrealizował film na podstawie motywów poematu Adama Mickiewicza pod tytułem „Pan Tadeusz”.

Co ciekawego w telewizji? Na Polsacie startuje serial komediowy „Świat według kiepskich”, a w nim perypetie życiowe najsłynniejszego bezrobotnego w Polsce, Pana Kiepskiego, jego rodziny i ich sąsiadów. Oprócz „Kiepskich”, Polsat oferuje widzom serial obyczajowo-komediowy „Rodzina zastępcza”. Historia toczy się wokół rodziny Kwiatkowskich, którzy oprócz dwójki swoich dzieci, postanawiają adoptować nastoletniego chłopca i wbrew założeniom, dwie dziewczynki. Kto nie chciałby wygrać miliona? W 1999 roku telewizja TVN zaczęła emisje programu „Milionerzy”, prowadzonego przez Huberta Urbańskiego. Aby wygrać główną nagrodę, która wynosi milion złotych, gracz musi odpowiedzieć poprawnie na 15 pytań. Program, z przerwami emitowany jest do dziś. W tym czasie powstaje też kanał filmowy Ale kino! oraz kanał skierowany do dzieci – MiniMax.

Jeśli chodzi o muzykę, hitem okazuje się album „3” zespołu Ich troje i utwór „A wszystko to… (bo ciebie kocham)!”. Innym przebojem zostaje singiel „Dumka na dwa serca”, nagrany przez Edytę Górniak i Mietka Szczęśniaka. Piosenka promowała wcześniej wspomniany film „Ogniem i mieczem”. W 1999 roku powstaje album „Kayah i Bregović”. Kayah napisała słowa wszystkich piosenek i udzieliła wokalu, a Goran Bregović jest autorem muzyki oraz producentem. Płyta okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym, zdobyła status diamentowej i sprzedała się w nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy, a piosenkę „Śpij kochanie, śpij” wiele osób nuci do dziś. Zmieniając nieco klimat, nie można zapomnieć o zespole Akcent i ich dwunastym albumie „Wspomnienie”.  Utwór „Pszczółka Maja” stał się natomiast ulubieńcem dzieci i dorosłych.

Autor: Kamila Szymula

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *