Spotlight – w obliczu skandalu

Długo się zastanawiałem, jaki film będzie odpowiedni do zrecenzowania. W końcu musi być idealnym źródłem. Nam jako studentom najbardziej potrzebna jest wiedza o tym jak praca dziennikarza wygląda, a który film to nam lepiej pokaże, jeśli nie „Spotlight”?

„Spotlight” jest produkcją bardzo kontrowersyjną, która porusza temat delikatny, ale jak najbardziej powszechny. Film reżyserii Toma McCarthy’ego opiera się na prawdziwych wydarzeniach związanych ze zjawiskiem pedofilii w Kościele Katolickim. Dzieło jako fabularna rekonstrukcja pokazuje proces odkrywania a w ostateczności ujawnienia tajemnicy skrywanej przez władze Kościoła w Bostonie. W filmie pada termin system, co daje do myślenia. Dziennikarze specjalnego dodatku „Boston Globe”, tytułowego „Spotlight”, krok po kroku odkrywają przede wszystkim skalę haniebnego procederu.

Jako, że film jest oparty na faktach, przeraża mnie wielkość tego problemu. 50% księży jest aktywnych seksualnie, z czego 6% współżyje z nieletnimi, dopuszczając się molestowania czy gwałtu. Wypracowany przez Kościół system idealnie tuszuje sprawę. Dzięki produkcji, widz krok po kroku zagłębia się w świat pełen hipokryzji, zakłamania i dwuznaczności, co powoduje u niego niechęć, a wręcz obrzydzenie.

Mimo, że akcja filmu rozgrywa się w czasach nie tak odległych od naszych, „Spotlight” ogląda się niczym pocztówkę z innego świata. Dzieje się tak głównie za sprawą sposobu, w jaki pokazuje się w nim dziennikarstwo – jako poważny zawód, któremu poświęca się miesiące, a czasami lata i kończy się to jednym artykułem. Artykułem, nad którym pracuje sztab ludzi, zarywając noce i ryzykując życie. To też takie dziennikarstwo sprzed epoki Internetu. Bohaterowie nic nie nagrywają, podczas rozmowy sporządzają tylko notatki, a biorąc pod uwagę, że rozpracowują coś, co zakrawa na olbrzymi skandal, ta nieadekwatność używanych przez nich środków do rozmiarów wręcz zadziwia.

Autor: Mateusz Moszczyński

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *