Show biznes – co wydarzyło się w roku 1998?

Co szczególnego wydarzyło się w 1998 roku?  Na ekranach kinowy hit “U Pana Boga za piecem”. W telewizji Fox Kids i „Automaniak”. W Radiu “Zakręcona” Reni Jusis, Papa Dance i Kult. Co oprócz tego działo się w tym czasie?

W 1998 roku na ekrany polskich kin trafiła pierwsza część trylogii “U Pana Boga za piecem”. Film fabularny w reżyserii Jacka Bromskiego był wielokrotnie nagradzany, a każda z trzech części jest chętnie oglądana do dziś. Warto wspomnieć też o pierwszym polskim filmie wydanym na płycie DVD, “Demony wojny według Goi” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Dramat wojenny zgromadził w polskich kinach około 400 tysięcy widzów.

Dla stacji TVN był to start kultowego programu motoryzacyjnego “Automaniak”. Początkowo prowadzącym był Tomasz Sianecki, a po kilku odcinkach dołączyła do niego Martyna Wojciechowska. Program emitowany jest po dzień dzisiejszy, od 2019 roku w świat motoryzacji zabiera nas Adam Kornacki. Od 1998 roku funkcjonować zaczęła polska satelitarna platforma cyfrowa Cyfra+. Docierała do ponad 1,5 miliona abonentów w Polsce. W tym czasie znalazło się też coś dla dzieci i młodzieży, 18 kwietnia wystartowała stacja telewizyjna Fox-Kids, która nadawała bajki, programy oraz seriale dla młodszych widzów. 

Co usłyszeć mogliśmy w radiu? Z pewnością każdy pamięta Reni Jusis i piosenkę “Zakręcona”. Album pod tym samym tytułem był pierwszym wydanym przez piosenkarkę albumem solowym i prezentował mieszankę R&B, hip-hopu i funku. Zdobył trzy Fryderyki w kategoriach: “Album roku”, “Debiut roku” oraz “Przebój roku”.  W maju 1998  zespół Kult wydaje album “Ostateczny krach systemu korporacji”. Na albumie po raz ostatni możemy usłyszeć tragicznie zmarłego perkusistę Andrzeja Szymańczaka. Na płycie znalazło się kilka piosenek, które zyskały dużą popularność “Lewy Czerwony”, “Komu bije dzwon”, “Dziewczyna bez zęba na przedzie” czy “Gdy nie ma dzieci”. Nie można pominąć zespołu Lady Pank który wypuścił swój siedemnasty singiel pod tytułem “Znów pada deszcz”. Singiel promował płytę “Łowcy głów” i często gościł na najwyższych miejscach list przebojów. 1998 rok był też czasem założenia zespołu Paktofonika. Grupa powstała  z inicjatywy Wojciecha “Fokusa” Alszera, a do jej składu w tym czasie należeli Sebastian “Rahim” Salbert oraz Piotr “Magik” Łuszcz. Pierwsze utwory grupy to “Ja to ja”, “Gdyby” oraz “Priorytety”. Przebojami 1998 roku okazały się być także “Puerto rico” i “Miłość od pierwszego spojrzenia” Maanam oraz “Da da da” zespołu Formacja nieżywych schabuff.

Autor: Kamila Szymula

Korekta: Oliwia Jaroń

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *